Udzielanie zamówień publicznych w praktyce
Z uwzględnieniem doświadczeń z kontroli UZP i orzecznictwa KIO.
Archiwum
Szkolenie online
Odbyło się:
To szkolenie obejmowało:
- Możliwość zadawania pytań podczas szkolenia
- Materiały szkoleniowe
- Certyfikat uczestnictwa
- 2-tygodniowy dostęp do systemu Legalis
Sprawdź aktualne szkolenia z kategorii:
Zamówienia publiczneInteresuje Cię to szkolenie w formie szkolenia zamkniętego? - dowiedz się więcej ›
Opis szkolenia
Program szkolenia obejmuje zagadnienia najczęściej stanowiące realny problem dla specjalistów zajmujących się zamówieniami publicznymi. Omówione zostaną m.in. najczęściej popełniane błędy w opisie przedmiotu zamówienia, wyjaśnione zostanie co to znaczy równoważność przedmiotu zamówienia, a uczestnicy dowiedzą się, jak opisać kryteria w celu oceny równoważności.
Szczegółowo omówione zostaną także przedmiotowe środki dowodowe (ich rodzaje, okoliczności w jakich celowe lub możliwe jest ich wymaganie), obowiązek akceptacji przez zamawiającego równoważnych środków, obowiązek wskazania w dokumentach zamówienia równoważnych przedmiotowych środków dowodowych, którymi może posłużyć się wykonawca.
Na szkoleniu szczególnie skupimy się na trybie podstawowym i przetargu nieograniczonym - na problemach identyfikowanych przez KIO i w stanowiskach UZP. Uczestnicy dowiedzą się na czym polega przetarg nieograniczony z zastosowaniem tzw. procedury odwróconej.
Cel szkolenia
Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z praktycznym wymiarem Prawa zamówień publicznych dla zaawansowanych, ze szczególnym uwzględnieniem doświadczeń z kontroli UZP i orzecznictwa KIO.
Na szkoleniu dowiesz się m.in.:
- Jakie są najczęściej popełniane błędy w opisie przedmiotu zamówienia, co to znaczy równoważność przedmiotu zamówienia?
- Jak prawidłowo opisać kryteria w celu oceny równoważności?
- Czy opisując kryteria równoważności zamawiający musi być w stanie wskazać chociażby jednego wykonawcę, oprócz producenta urządzeń z rozwiązania podstawowego, który spełniłby wskazane w SWZ kryteria równoważności?
- Czy i na jakich zasadach można przewidzieć zamówienia opcjonalne, zamówienie z prawem opcji w ujęciu praktyki (m.in. kwestia narzucenia sposobu obliczenia ceny w zamówieniu opcjonalnym, kwoty na zamówienie podawanej przed otwarciem ofert)?
- Jakie są przedmiotowe środki dowodowe – ich rodzaje, okoliczności w jakich celowe lub możliwe jest ich wymaganie?
- Kiedy przedmiotowy środek stanowi de facto treść oferty niepodlegającą uzupełnieniu (przykłady z kontroli Prezesa UZP)?
- Czy i na jakich zasadach przedmiotowe środki dowodowe podlegają uzupełnieniu przez wykonawcę?
- Tryb podstawowy i przetarg nieograniczony – jakie są problemy identyfikowane przed KIO i w stanowiskach UZP?
- Kiedy można zastosować tzw. procedurę odwróconą?
- Czy zamawiający może przeprowadzić negocjacje, gdy ceny ofert mieszczą się w budżecie?
- Jak ma postąpić zamawiający gdy JEDZ składa wykonawca wraz z ofertą nie czekając na wezwanie?
- Czy badać pod względem podmiotowym tylko jednego wykonawcę w przypadku korzystania przez innych wykonawców z zasobów podmiotów trzecich?
- Jakie są reguły zastosowania art. 128 ust. 1 Pzp - jaki termin wyznaczyć wykonawcy (m.in. czy można przyjąć dokument złożony 59 sek. po wyznaczonej godzinie)?
- Jakie są najczęściej popełniane błędy przy badaniu i ocenie ofert?
Dla kogo jest to szkolenie?
Szkolenie adresowane jest do wszystkich osób odpowiedzialnych za zamówienia publiczne, a więc do kierowników jednostek, osób zasiadających w komisjach przetargowych oraz osób odpowiedzialnych za ich stronę finansową.
Program szkolenia
I. Opis przedmiotu zamówienia oraz prawo opcji
- Najczęściej popełniane błędy w opisie przedmiotu zamówienia:
- Co to znaczy równoważność przedmiotu zamówienia?
- Jak opisać kryteria w celu oceny równoważności?
- Czy opisując kryteria równoważności zamawiający musi być w stanie wskazać chociażby jednego wykonawcę, oprócz producenta urządzeń z rozwiązania podstawowego, który spełniłby wskazane w SWZ kryteria równoważności?
- Czy udowodnienie równoważności przez wykonawcę musi nastąpić na etapie składania ofert?
- Prawo opcji a opis przedmiotu zamówienia: czy i na jakich zasadach można przewidzieć zamówienia opcjonalne, zamówienie z prawem opcji w ujęciu praktyki (m.in. kwestia narzucenia sposobu obliczenia ceny w zamówieniu opcjonalnym, kwoty na zamówienie podawanej przed otwarciem ofert)?
II. Przedmiotowe środki dowodowe
- Przedmiotowe środki dowodowe – ich rodzaje, okoliczności w jakich celowe lub możliwe jest ich wymaganie.
- Obowiązek akceptacji przez zamawiającego równoważnych środków, czy konieczne jest wskazanie w dokumentach zamówienia równoważnych przedmiotowych środków dowodowych, którymi może posłużyć się wykonawca.
- Kiedy przedmiotowy środek stanowi de facto treść oferty niepodlegającą uzupełnieniu (przykłady z kontroli Prezesa UZP)?
- Termin złożenia przez wykonawców przedmiotowych środków dowodowych a postanowienia SWZ – przykłady z praktyki orzeczniczej KIO.
- Czy i na jakich zasadach przedmiotowe środki dowodowe podlegają uzupełnieniu przez wykonawcę, czy można uzupełnić je gdy są zarówno na potwierdzenie zgodności z OPZ i do kryterium oceny ofert?
III. Tryb podstawowy i przetarg nieograniczony – problemy identyfikowane przed KIO i w stanowiskach UZP
- Tryb podstawowy, w tym z możliwością negocjacji:
- czy można zastosować tzw. procedurę odwróconą,
- czy zamawiający może przeprowadzić negocjacje gdy ceny ofert mieszczą się w budżecie,
- czy zamawiający musi robić negocjacje gdy ceny są wyższe niż kwota na zamówienie,
- jak ocenić oferty dodatkowe (np. przy wynagrodzeniu kosztorysowym)
- czy możliwa jest tzw. procedura odwrócona w trybie podstawowym (stanowisko UZP i obwarowania z tym związane).
- Przetarg nieograniczony z zastosowaniem tzw. procedury odwróconej - m.in.:
-
- czy ocenia się JEDZ wszystkich wykonawców,
- jak ma postąpić zamawiający gdy JEDZ składa wykonawca wraz z ofertą nie czekając na wezwanie,
- jak postąpić gdy JEDZ składa tylko wykonawca z najwyżej ocenioną ofertą na wezwanie,
- czy badać pod względem podmiotowym tylko jednego wykonawcę w przypadku korzystania przez innych wykonawców z zasobów podmiotów trzecich,
- czy można wezwać do wyjaśnienia treści oferty lub rażąco niskiej ceny tylko jednego wykonawcę.
IV. Weryfikacja podmiotowa wykonawcy – studium przypadku
- Jaka inforaca z KRK ma być złożona dla obcokrajowca gdy wykonawca ma siedzibę w Polsce, a jaka gdy wykonawca ma siedzibę poza Polską?
- Jak rozumieć aktualność na dzień złożenia podmiotowych środków dowodowych (m.in. informacji z banku, dokumentu ubezpieczenia OC, wykazu zamówień, informacji z KRK), czy zamawiający może podważać treści referencji jako niekompletnych, czy konieczne jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego należyte wykonanie zamówienia w przypadku doświadczenia zdobytego u zamawiającego przeprowadzającego postępowanie (stanowisko UZP i wnioski z orzecznictwa KIO)?
- Jak ma postąpić zamawiający, gdy wykonawca bez wezwania złoży podmiotowe środki dowodowe wraz z ofertą lub uzupełni bez wezwania?
- Reguły zastosowania art. 128 ust. 1 Pzp - jaki termin wyznaczyć wykonawcy (m.in. czy można przyjąć dokument złożony 59 sek. po wyznaczonej godzinie), zakres i treść wezwania, jak w praktyce orzeczniczej rozumie się jednokrotność wezwania, czy można ponowić wezwanie do uzupełnienia co do tego samego dokumentu.
V. Badanie i ocena ofert – przykłady najczęstszych błędów
- Oferta złożona na formularzu innym niż wymagał zamawiający (m.in. problem z platformy e-Zamówienia), z niewłaściwym formacie pliku, oferta opatrzona kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną, oferta złożona z każdą stroną w osobnym pliku (bez kompresji danych) a kwestia „uznania” podpisu na jednym pliku.
- Pełnomocnictwo , w tym konsorcjalne – w jakiej formie powinno być złożone, jak można uzupełnić?
- Termin związania ofertą, w tym w relacji do wadium – m.in. naruszenia stwierdzane podczas kontroli Prezesa UZP dotyczące nieprawidłowości przy korzystaniu przez zamawiających z instytucji przedłużania terminu, zwrotu wadium; jak postąpić gdy wykonawca samodzielnie przedłuża termin związania ofertą bez wezwania, problemy orzecznicze i kontrolne.
- Poprawa omyłek w ofercie wykonawcy - czy „standardowy” sposób poprawy jest zawsze prawidłowy, czy i w jakim zakresie można poprawiać nieprawidłowości związane ze stawką lub wyliczeniem VAT?
VI. Zawarcie umowy i unieważnienie postępowania
- Forma zawarcia umowy.
- Kiedy umowa jest zawarta - wpisana data czy podpisanie, wpływ na obowiązki wykonawcy z umowy?
- Uchylenie się wykonawcy od podpisania umowy – jakie działania może podjąć zamawiający w takiej sytuacji, czy i jakie są sankcje ponosi wykonawca?
- Nieusuwalna wada postępowania – „nadużycia” zamawiających w praktyce orzeczniczej KIO.
- Czy i jakie czynności powinien/może podjąć zamawiający przed unieważnieniem z powodu braku wystarczających środków na zamówienie?
- Brak ofert, odrzucenie wszystkich ofert, a możliwość skorzystania z trybu zamówienia z wolnej ręki.
Prelegenci
Bonusy i zniżki
Dostęp do Systemu Legalis
Po szkoleniu otrzymasz 2-tygodniowy dostęp do Systemu Legalis Moduł Zamówienia Publiczne wersja Premium.