Potrącenie - oświadczenie materialnoprawne i zarzut procesowy w praktyce orzeczniczej

Potrącenie i jego skutki materialne i procesowe

Potrącenie - oświadczenie materialnoprawne i zarzut procesowy w praktyce orzeczniczej

Opis szkolenia

Szkolenie dotyczy cywilnoprawnej instytucji potrącenia – zarówno w wymiarze prawnomaterialnym, jak i procesowym i jego skutków, ze wskazaniem poglądów prezentowanych w orzecznictwie i piśmiennictwie.

Cel szkolenia

Celem szkolenia jest pełna analiza instytucji potrącenia począwszy od omówienia charakteru materialnoprawnego oświadczenia woli o potrąceniu, formy tego oświadczenia jak i jego skutków jak również zgłoszenia procesowego zarzutu potrącenia. Zarzut potrącenia jest instytucją bardzo często stosowaną w procesie sądowym. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w sprawach gospodarczych. Bardzo często instytucja ta jest stosowana w toku postępowania sądowego nieprawidłowo, przez co Sąd uznaje potrącenia za prawnie bezskuteczne. W trakcie szkolenia zostanie wyjaśniony wzajemny stosunek materialnoprawnego oświadczenia o potrąceniu do procesowego zarzutu potrącenia. 

Na szkoleniu dowiesz się:

 • Jakie są wymogi dotyczące skutecznego złożenia materialnoprawnego oświadczenia o potrąceniu?
 • Jaka powinna być forma materialnoprawnego oświadczenia o potrąceniu?
 • Jaka powinna być forma procesowego zarzutu potrącenia i czy zarzut ten może być złożony / odebrany przez pełnomocnika procesowego?
 • Jakie są wymogi szczególne procesowego zarzutu potrącenia w postępowaniu uproszczonym?
 • Jakie są skutki oświadczenia materialnoprawnego o potrąceniu, a jakie są skutki procesowego zarzutu o potrąceniu?
 • Czy jest różnica pomiędzy zarzutem potrącenia, a zarzutem nieistnienia roszczenia z uwagi na złożone oświadczenie materialnoprawne o potrąceniu?
 • W jaki sposób sąd rozstrzyga w odniesieniu do procesowego zarzutu potrącenia?
 • Jakie skutki procesowe wywołuje nieskuteczny zarzut procesowy o potrąceniu?

Dla kogo jest to szkolenie?

Szkolenie jest adresowane do radców prawnych, adwokatów, aplikantów tych zawodów oraz wszystkich innych osób, które stosują przepisy (praktyków).


Zniżka na szkolenie

W PAKIECIE TANIEJ!

To szkolenie dostępne jest także w pakiecie. Sprawdź szczegóły ››

Program szkolenia

 1. Materialnoprawne oświadczenie woli o potrąceniu jego charakter i forma.
 2. Procesowy zarzut potrącenia i jego wymogi formalne.
 3. Skutek prawny oświadczenia materialnoprawnego o potrąceniu.
 4. Skutek prawny złożenia procesowego zarzutu potrącenia.
 5. Ocena skuteczności zarzutu potrącenia przez sąd.

Sędzia Sądu Okręgowego w Gliwicach, orzeka w Wydziale X Gospodarczym. Autor wielu publikacji dotyczących prawa spółek, w tym kilku publikacji dotyczących spółek zakładanych drogą elektroniczną, autor komentarza do ustawy...
System Legalis

Dostęp do Systemu Legalis

Po szkoleniu otrzymasz 2-tygodniowy dostęp do Systemu Legalis Moduł Postępowanie cywilne wersja Premium.

Zapisy trwają do dnia poprzedzającego rozpoczęcie szkolenia do godziny 23:59 lub do wyczerpania limitu miejsc. Certyfikat uczestnictwa zostanie wysłany drogą elektroniczną w formie PDF w ciągu 7 dni roboczych po szkoleniu. Darmowy 2-tygodniowy dostęp do systemu Legalis zostanie wysłany drogą elektroniczną w ciągu 7 dni roboczych po szkoleniu. Dostęp do szkolenia możliwy wyłącznie w czasie rzeczywistym.


Szkolenie online

ClickMeeting

Szkolenia online odbywają się przy użyciu platformy Clickmeeting. Nie później niż na 2 godziny przed startem danego szkolenia do uczestników zostanie wysłany e-mail z informacjami jak dołączyć do webinaru. W razie trudności lub nieotrzymania wiadomości (prosimy sprawdzić folder SPAM) z linkiem prosimy o kontakt: tel.: +48 22 311 22 22 lub [email protected].

Udział w szkoleniu można wziąć przy użyciu:

 • komputera z systemem operacyjnym Windows 10 lub 11, MacOs 10.13 lub nowszej, Linux, Chrome OS wyposażone w najnowszą wersję przeglądarki Chrome, Safari, Opera, Edge lub Firefox.
 • urządzenia mobilnego z systemem operacyjnym Google Android, Apple iOS lub Huawei HarmonyOS z zainstalowaną aplikacją ClickMeeting Webinars Meetings.

Szukasz szkolenia dla Twojego zespołu?

To szkolenie możemy zorganizować także w formule szkolenia zamkniętego dopasowanego do poziomu wiedzy i potrzeb uczestników. Przeprowadzimy je w formie stacjonarnej lub online oraz miejscu i terminie wskazanym przez Ciebie.

Dowiedz się więcej
Szkolenia zamknięte C.H.Beck