Prawo autorskie w instytucji kultury – praktyczne szkolenie dla nieprawników
Uprawnienia i obowiązki instytucji kultury w zakresie wszelkiego rodzaju działań kulturalnych.
Szkolenie zamknięte
Szkolenie jest dostępne w formie zamkniętej. Chcesz, abyśmy zorganizowali je dla Ciebie?
Napisz na: [email protected]
lub zadzwoń: +48 22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
To szkolenie obejmuje:
- Program dopasowany do Twoich potrzeb
- Możliwość zadawania pytań podczas szkolenia
- Materiały szkoleniowe
- Certyfikat uczestnictwa
Opis szkolenia
W czasie szkolenia, w sposób praktyczny, przekazana zostanie wiedza na temat uprawnień i obowiązków instytucji kultury w zakresie wszelkiego rodzaju działań kulturalnych.
Szkolenie ma wymiar praktyczny i przeznaczone jest dla osób, które nie będąc prawnikami – muszą zmagać się z szeregiem problemów czy wątpliwości prawnych dotyczących rozpowszechniania i prowadzenia działalności kulturalnej. Szczególny nacisk podczas szkolenia położony zostanie na kwestie dozwolonego użytku publicznego i możliwości korzystania z cudzej twórczości bez konieczności posiadania odrębnych zgód czy ponoszenia odrębnych opłat. Program szkolenia uwzględnia również najnowsze zmiany dotyczące organizacji zbiorowego zarządu.
Wszystkie omawiane problemy przedstawione są podczas szkolenia w formie gry szkoleniowej, rozwiązywania kazusów i prezentowania najnowszych wyroków sądowych (z uwzględnieniem orzecznictwa europejskiego oraz, najczęściej, orzeczeń zapadłych w USA).
Dla kogo jest to szkolenie?
Szkolenie przeznaczone jest dla praktyków, którzy w instytucjach kultury tworzą zapisy umowne, negocjują z organizacjami zbiorowego zarządu, przygotowują imprezy kulturalne, tworzą materiały promocyjne. Na szkolenie zapraszamy dyrektorów i pracowników domów kultury, muzeów, stowarzyszeń kulturalnych, instytucji wystawienniczych, a także administracji samorządowej i rządowej oraz osoby związane z ochroną zabytków.
Co wyróżnia szkolenia zamknięte Beck Akademii?
-
Opracowanie tematu - program szkolenia dostosujemy do poziomu wiedzy i potrzeb słuchaczy. Gwarantujemy wysoki poziom merytoryczny.
-
Materiały szkoleniowe - przygotowujemy kompleksowe materiały szkoleniowe, w tym publikacje Wydawnictwa C.H.Beck. Każdy uczestnik po ukończonym szkoleniu, otrzymuje imienny certyfikat.
-
Doświadczeni prelegenci - szkolenia prowadzą wieloletni praktycy z szerokim doświadczeniem, zorientowani na przekazanie kompletnej, praktycznej i rzetelnej wiedzy.
-
Forma szkolenia - oferujemy możliwość wyboru formuły szkolenia (stacjonarnie lub online) oraz sposobu prowadzenia zajęć (wykład, warsztaty, ćwiczenia).
Program szkolenia
Przykładowy program szkolenia:
1. „Na dobry początek dnia” – akty normatywne regulujące zagadnienia dotyczące praw autorskich:
- Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
- Ustawa o zbiorowym zarządzeniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi.
- Ustawa o muzeach.
- Ustawa o ochronie zabytków.
- Ustawa o bibliotekach.
- Ustawa o prowadzeniu działalności kulturalnej.
- Prawo międzynarodowe i prawo Unii Europejskiej.
2. Omówienie najważniejszych zagadnień z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w ujęciu praktycznym – orzecznictwo Sądu Najwyższego.
A. Przedmiot prawa autorskiego:
- Pomysł, inspiracja, utwór zależny, utwór niesamoistny – wyjaśnienie kluczowych pojęć.
- Budynek muzealny a utwór architektoniczny i możliwość jego przebudowy.
- Aranżacja plastyczna wystawy muzealnej i koncepcja wystawy muzealnej jako utwory – kto i do czego ma prawo; prawa aranżera, prawa kuratora, prawa muzeum. Omówienie na przykładzie sporu o wystawę Muzeum II wojny światowej.
- Karty muzealne – czy są utworami?
- Muzealne dzieła sztuki, które nie stanowią utworów – problematyka sztuki współczesnej: happaningi, performancy, instalacje.
B. Podmioty prawa autorskiego i praw pokrewnych:
- Autor, twórca, artysta wykonawca – tylko jak ich odróżnić?
- Kwerendy, wywiady – notacje muzealne i hasła słownikowe jako utwory – czyli kilka słów o współtwórczości w instytucji kultury.
- Pracownik instytucji kultury twórcą – prawa instytucji kultury do utworów pracowniczych i pracowniczych utworów naukowych.
- Problematyka tzw. „dzieł osieroconych” i spadkobierców – jak ich znaleźć i co zrobić gdy nie można ich znaleźć. Najnowsze regulacje prawa autorskiego
3. Praktyka czyni mistrza.
- Umowy prawno-autorskie – praktyczne podpowiedzi, stosowane klauzule.
- Wizerunki w materiałach promocyjnych – wizerunki osób powszechnie znanych, wizerunki w tle, „wizerunki muzealiów” – praktyczne podpowiedzi na podstawie wyroków sądowych w Polsce i na świecie.
- Wizerunki pracowników instytucji kultury i zaproszonych gości.
- Zbiorowy zarząd prawami autorskimi – praktyczne omówienie ustawy z 30.6.2018 r. o zbiorowym zarządzaniu – na co zwrócić uwagę, najnowsze zmiany, udzielanie licencji wieloterytorialnych, udzielania niezbędnych informacji przez organizacje zbiorowego zarządu, rozliczenia za udzielenia licencji.
- Artyści niezrzeszeni w organizacji i ich reprezentacja przez organizację – jak to wygląda w praktyce?
4. Dozwolony użytek prywatny i publiczny w instytucji kultury – czy zawsze trzeba płacić?
- Digitalizacja zbiorów i ich rozpowszechnianie – problematyka wirtualnej instytucji kultury („wirtualne muzeum”).
- Katalogi i wydawnictwa prezentowane on-line jako forma dozwolonego użytku publicznego instytucji kultury po nowelizacji prawa autorskiego.
- Przedruk on-line w działalności instytucji kultury, czyli „Napisali o nas”.
- Internetowe rozpowszechnienie zbiorów w encyklopediach i atlasach jako forma dozwolonego użytku publicznego.
- Instytucja kultury jako jednostka naukowa – problematyka tzw. „licencji edukacyjnych” po ostatniej nowelizacji.
- Prawo cytatu w działalności instytucji kultury.
- Starych fotografii czar – fotografie stworzone przed 1994 r. i możliwość ich rozpowszechniania bez konieczności zgody oraz opłaty – problematyka zastrzeżenia praw autorskich na fotografiach.
Program szkolenia zamkniętego dostosujemy do poziomu wiedzy i potrzeb słuchaczy.
Prelegenci
Informacje organizacyjne
To szkolenie możemy dostosować do Twoich potrzeb i przygotować je w formie szkolenia zamkniętego.
Prześlij zapytanie ofertowe na [email protected] wskazując temat i miejsce szkolenia oraz liczbę uczestników i profil zawodowy grupy szkoleniowej.