Praktyczne problemy prawne tworzenia i wykorzystywania AI w organizacji

Sztuczna Inteligencja (AI) – legislacja i regulacje

Praktyczne problemy prawne tworzenia i wykorzystywania AI w organizacji

Opis szkolenia

W dniu 2 sierpnia 2024 r. weszły w życie przepisy unijnego Rozporządzenia pt. Akt w sprawie sztucznej inteligencji. Równocześnie trwają prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Rozporządzenie tj. Ustawą o systemach sztucznej inteligencji. Część z tych przepisów zacznie obowiązywać w 2025 r. 

Akt w sprawie sztucznej inteligencji, określanej nieraz jako „RODO dla AI,” stosować się będzie zarówno do dostawców, jak i podmiotów stosujących AI (użytkownicy). Zawarto w nim również odrębne przepisy dotyczące tworzenia i korzystania z generatywnej sztucznej inteligencji, a także modeli AI ogólnego przeznaczenia.

Zakres obowiązków dostawców i użytkowników AI jest zależny od ryzyk związanych z daną kategorią systemów (zasada proporcjonalności). Konieczne jest w związku z tym dokonanie przez dostawców i użytkowników klasyfikacji tworzonych/używanych systemów AI.

Nad prawidłowością jej dokonania, a także przestrzeganiem przepisów Rozporządzenia czuwać będzie nowy regulator – Komisja Rozwoju i Bezpieczeństwa AI, wyposażona między innymi w kompetencje do nakładania kar pieniężnych jako sankcji administracyjnych. Problematyka ta zostanie omówiona w trakcie webinarium.

Niezależnie od przepisów Aktu w sprawie sztucznej inteligencji, korzystanie z AI regulują przepisy już obowiązujących aktów prawnych tj. prawa autorskiego, RODO, prawa cywilnego oraz prawa konsumenckiego. Szczególne wyzwania stanowi zapewnienie zgodności z nimi przez podmioty korzystające z generatywnej sztucznej inteligencji. W praktyce obrotu wypracowała już rozwiązania limitujące ryzyka prawne związane ze stosowaniem tego rodzaju AI. Rozwiązania te zostaną również omówione w trakcie webinarium.

Cel szkolenia

Podstawowym celem szkolenia jest przedstawienie systemowego przeglądu głównych obowiązków i ryzyk prawnych wynikających z korzystania z różnych systemów AI, ze szczególnym uwzględnieniem narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji.

Dzięki szkoleniu dowiesz się jakie, z już obowiązujących, przepisów prawa polskiego znajdą zastosowanie do tworzenia i korzystania z AI. Zostanie również przedstawiona lista ryzyk prawnych z nim związanych i sposobów ich limitacji.

W ramach szkolenia uzyskasz również wiedzę, jaki jest cel i zakres regulacji Aktu w sprawie sztucznej inteligencji oraz uzupełniającej go ustawy o systemach sztucznej inteligencji. Poznasz również zakres obowiązków dostawców i użytkowników systemów AI, a także sposoby w nowych wymogów, określonych w Rozporządzenie.

Udział w szkoleniu pozwoli Ci dowiedzieć się, w jaki sposób praktycznie wdrożyć w organizacji obowiązki określone we wszystkich, wyżej wymienionych, aktach prawnych.

Udział w szkoleniu pozwoli Ci na:

  • stworzenie check listy problemów prawnych tworzenia i korzystania z AI,
  • zapoznanie się ze wzorami dokumentów używanych w projektach tworzenia i korzystania z AI.

W trakcie szkolenia dowiesz się m.in.:

  • Jakie obecnie obowiązujące i przyszłe przepisy prawa znajdują zastosowanie do AI?
  • Jakie wytyczne regulatorów znajdują zastosowanie do AI?
  • Jakie obowiązki prawne mają dostawcy rozwiązań AI, a jakie podmioty stosujące AI?
  • Jakie są szczególne problemy prawne związane z generatywną AI?
  • Jak skonstruować zasady korzystania z AI w organizacji?
  • Które postanowienia regulaminów korzystania z AI są najważniejsze?

Dla kogo jest to szkolenie?

Szkolenie kierujemy przede wszystkim do prawników w kancelariach prawnych, prawników wewnętrznych (zarówno w podmiotach prywatnych, jak publicznych), pracowników zespołów compliance.

Program szkolenia

10:00–11:45 Część I:

  • AI – podstawowe pojęcia.
  • AI – aktualny i przyszły stan prawny.
  • AI – główne problemy i ryzyka prawne (prawo autorskie, RODO, prawo cywilne, cyber, prawo konsumenckie).

11:45-12:00Przerwa

12:00–14:00 Część II:

  • Akt w sprawie sztucznej inteligencji – harmonogram obowiązywania przepisów oraz najważniejsze obowiązki.
  • Projekt dyrektywy w sprawie sztucznej inteligencji – najważniejsze postanowienia.
  • Korzystanie z generatywnej AI – czy tworzyć i jakie postanowienia powinny znaleźć się w regulaminie korzystania z AI?
  • AI w organizacji – podsumowanie.

Prelegenci

Adwokat, Senior Partner (Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy). Ekspert prawny z ponad 20-letnim doświadczeniem w nowych technologiach. Starszy partner i współzałożyciel kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy. W...

Zapisy trwają do dnia poprzedzającego rozpoczęcie szkolenia do godziny 23:59 lub do wyczerpania limitu miejsc. Certyfikat uczestnictwa zostanie wysłany drogą elektroniczną w formie PDF w ciągu 7 dni roboczych po szkoleniu. Dostęp do szkolenia możliwy wyłącznie w czasie rzeczywistym.