• Bezpłatne

Wpływ pakietu Omnibus na obowiązki sprawozdawczości ESG. Wprowadzenie do kursu: Raportowanie ESG - prawo i praktyka

Wpływ pakietu Omnibus na obowiązki sprawozdawczości ESG. Wprowadzenie do kursu: Raportowanie ESG - prawo i praktyka

Opis szkolenia

Otoczenie prawne ESG jest skomplikowane i w ostatnim czasie zmienia się bardzo dynamicznie. W ramach pakietu uproszczeniowego Omnibus Komisja Europejska proponuje znaczące modyfikacje w zakresie zastosowania dyrektywy CSRD, a także ograniczenie liczby ujawnień w standardach ESRS. Uproszczeniu ma podlegać również unijna „zielona” taksonomia. Równocześnie Komisja Europejska wskazuje na VSME, jako standard sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dla przedsiębiorstw, które nie podlegają raportowaniu zgodnie z dyrektywą CSRD.

Nowym narzędziem prawnym walki z wylesianiem i zmianą klimatu jest rozporządzenie EUDR, które ma kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw działających m.in. w branżach: farmaceutycznej, meblowej, odzieżowej, sportowej, rekreacyjnej, czy spożywczej. Wprowadza ono szereg nowych obowiązków, w tym przede wszystkim dotyczących należytej staranności, której dochowanie musi poprzedzać wprowadzenie produktu do obrotu, a także kary za ich niewykonanie.

Z kolei rozporządzenie PPWR ustanawia wymogi dotyczące całego cyklu życia opakowań w odniesieniu do ich zrównoważoności środowiskowej oraz etykietowania, a także wymogi dotyczące rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Rozporządzenie zastępuje dyrektywę 94/62/WE i ustanowione na jej podstawie przepisy krajowe (w Polsce przede wszystkim ustawę o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi). Będzie ono miało kluczowe znaczenie dla większości przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce.

Uczestnicząc w webinarze dowiesz się:

  • Jakie zmiany w już obowiązujących regulacjach wprowadza pakiet uproszczeniowy Omnibus?

  • Jak w świetle proponowanych przez Komisję Europejską zmian wyglądać będą obowiązki sprawozdawcze przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju i w jaki sposób w działalności gospodarczej można wykorzystać standard VSME?

  • Jakie zagadnienia w obszarze zrównoważonego rozwoju będą istotne w najbliższych latach w świetle założeń polityki przedstawionych przez Komisję Europejską w dokumentach Kompas Konkurencyjności i Clean Industrial Deal?

  • Jakie zmiany dla Twojej organizacji mogą wynikać z nowych rozporządzeń EUDR i PPWR?

Dla kogo jest to szkolenie?

Webinar skierowany jest do członków zarządu i kadry kierowniczej, prawników, w szczególności wewnętrznych, pracowników działów CSR/ESG/zrównoważonego rozwoju oraz takich działów, jak ochrona środowiska, compliance, zarządzanie ryzykiem, komunikacja, marketing, HR, a także wszystkich innych osób zainteresowanych tematyką raportowania niefinansowego. Webinar kierujemy zarówno do sektora publicznego, jak i prywatnego.


Webinar stanowi wprowadzenie do Kursu: Raportowanie ESG - prawo i praktyka, który rozpoczyna się już 15 maja!

Celem kursu jest zapoznanie uczestników z aktualnie obowiązującymi regulacjami prawnymi w zakresie ESG, z uwzględnieniem zmian wynikających z pakietu uproszczeniowego Omnibus. 

Szczegóły i rejestracja ›

Program szkolenia

  1. Raportowanie ESG – zmiany w 2025.
  2. Uproszczenia Taksonomii EU w celu zwiększenia jej roli jako instrumentu wspierającego zrównoważone finansowanie.
  3. Rozporządzenie EUDR jako nowe narzędzie walki z emisjami gazów cieplarnianych i globalną utratą różnorodności biologicznej oraz degradacją lasów na świecie.
  4. Rozporządzenie PPWR jako instrument wspierający przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 r.

Prelegenci

Członek Komitetu ESG przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Członek grupy wsparcia EFRAG ds. rozwoju standardów raportowania dla małych i średnich przedsiębiorstw (VSME ESRS). Członek Rady Innowatorów ESG przy Polskim Stowarzyszeniu...

Zapisy trwają do dnia poprzedzającego rozpoczęcie szkolenia do godziny 23:59 lub do wyczerpania limitu miejsc. Certyfikat uczestnictwa zostanie wysłany drogą elektroniczną w formie PDF w ciągu 7 dni roboczych po szkoleniu. Dostęp do szkolenia możliwy wyłącznie w czasie rzeczywistym.


Szkolenie online

ClickMeeting

Szkolenia online odbywają się przy użyciu platformy Clickmeeting. Nie później niż na 2 godziny przed startem danego szkolenia do uczestników zostanie wysłany e-mail z informacjami jak dołączyć do webinaru. W razie trudności lub nieotrzymania wiadomości (prosimy sprawdzić folder SPAM) z linkiem prosimy o kontakt: tel.: +48 22 311 22 22 lub [email protected].

Udział w szkoleniu można wziąć przy użyciu:

  • komputera z systemem operacyjnym Windows 10 lub 11, MacOs 10.13 lub nowszej, Linux, Chrome OS wyposażone w najnowszą wersję przeglądarki Chrome, Safari, Opera, Edge lub Firefox.
  • urządzenia mobilnego z systemem operacyjnym Google Android, Apple iOS lub Huawei HarmonyOS z zainstalowaną aplikacją ClickMeeting Webinars Meetings.