Planowanie przestrzenne po nowelizacji 2023
Plany ogólne. Zintegrowane plany inwestycyjne. Plany miejscowe. Decyzje o warunkach zabudowy.

ODBIERZ RABAT z kodem: PREZENT [?]
Szkolenie online [?]
9.01.2024 10:00-14:00
To szkolenie obejmuje:
- Możliwość zadawania pytań podczas szkolenia
- Materiały szkoleniowe
- Certyfikat uczestnictwa
- 2-tygodniowy dostęp do systemu Legalis
Opis szkolenia
W dniu 7 lipca 2023 r. uchwalona została - dyskutowana od kilku lat - znacząca nowelizacja przepisów dotyczących planowania przestrzennego (rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, druk sejmowy nr 3097). Ustawa została ogłoszona w Dzienniku Ustaw z 24 sierpnia 2023 r., poz. 1688 i wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
Nowelizacja ma na celu uproszczenie, ujednolicenie i przyspieszenie procedur planistycznych. Zmiany są bardzo poważne, wprowadzają m.in. zupełnie nowe instrumenty (plany ogólne, zintegrowane plany inwestycyjne) oraz znacząco modyfikują uwarunkowania stosowania dotychczasowych instrumentów (planów miejscowych, decyzji o warunkach zabudowy). Niewątpliwie występuje więc potrzeba przedstawienia nowych przepisów pracownikom gmin, urbanistom, inwestorom i zróżnicowanym innym podmiotom uczestniczącym w planowaniu przestrzennym.
Szkolenie będzie zawierać charakterystykę zmian, wskazywać kierunki wykładni nowych przepisów, objaśniać genezę zmian oraz identyfikować potencjalne dylematy w planowaniu przestrzennym.
Zmiany przepisów mają na celu m.in.:
- wprowadzenie planu ogólnego gminy, jako obligatoryjnie sporządzanego dokumentu planistycznego o zasięgu całej gminy,
- opisanie relacji między planem ogólnym oraz planami miejscowymi i decyzjami o warunkach zabudowy,
- wprowadzenie definicji pojęć: aktu planowania przestrzennego, obszaru zabudowy śródmiejskiej, inwestycji uzupełniającej, nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym, obszaru zieleni publicznej, szkoły podstawowej, powierzchni biologicznie czynnej, handlu wielkopowierzchniowego, wysokości zabudowy, intensywności zabudowy, nadziemnej intensywności zabudowy, powierzchni kondygnacji i kondygnacji nadziemnej oraz powierzchni zabudowy,
- wprowadzenie przepisów dotyczących standardów dostępności infrastruktury społecznej,
- określenie faktycznej roli gminnych standardów w systemie planowania przestrzennego, wskazania na ich powiązanie z ustaleniami planów miejscowych i decyzji o warunkach zabudowy, czyli dokumentów stanowiących podstawę do zainicjowania procesu inwestycyjno budowlanego,
- zapewnienie partycypacji społecznej polegającej na udziale interesariuszy w przygotowaniu aktów planowania przestrzennego, w tym umożliwieniu im wypowiadania się, składania wniosków lub uczestnictwa w konsultacjach społecznych.
Nowe przepisy dotyczą również zmian w procedurze planistycznej mających przede wszystkim na celu ujednolicenie rozbieżnych sformułowań stosowanych w różnych miejscach w ustawie dla sporządzania różnych aktów.
Na szkoleniu dowiesz się:
- Co zmieniło się w prawie planowania przestrzennego po dużej nowelizacji przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz innych ustaw?
- Czego dotyczą zmiany dotyczące przepisów ogólnych i wartości w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym?
- Na czym polega plan ogólny – nowy instrument planowania przestrzennego.
- Jakie są obligatoryjne i fakultatywne elementy planu ogólnego?
- Na czym polega uzasadnienie do projektu planu ogólnego?
- Jakie są zmiany dotyczące miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego?
- Czym jest zintegrowany plan inwestycyjny – forma planu specjalnego.
- Czego dotyczą zmiany dotyczące decyzji o warunkach zabudowy?
- Na czym polegają zmiany objęte nowelizacją, dotyczące innych aktów prawnych niż ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (w szczególności przepisy ustawy o samorządzie gminnym)?
Dla kogo jest to szkolenie?
Szkolenie przeznaczone jest dla pracowników urzędów gmin, urbanistów, inwestorów, prawników, innych osób i podmiotów uczestniczących w planowaniu przestrzennym.
Program szkolenia
1. Ogólna charakterystyka nowelizacji.
- Przepisy ogólne.
- Plan ogólny.
- Charakterystyka zakresu planu ogólnego.
- Charakterystyka elementów obligatoryjnych i fakultatywnych planu ogólnego.
- Określenie stopnia powiązania z planami miejscowymi oraz decyzjami o warunkach zabudowy.
2. Nowe regulacje dotyczące miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
- Określenie zmian dotyczących treści miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
- Określenie zmian związanych z przygotowywaniem planów ogólnych oraz planów miejscowych.
3. Przepisy dotyczące decyzji o warunkach zabudowy.
- Nowe przesłanki wydawania decyzji.
- Wyznaczanie obszarów, w których możliwe jest wydawania decyzji w planie ogólnym.
- Inne zmiany dotyczące przepisów związanych z decyzjami o warunkach zabudowy.
4. Pozostałe przepisy.
- Przepisy dotyczące zintegrowanego planu inwestycyjnego.
- Zmiany w innych ustawach.
- Przepisy przejściowe, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów dotyczących treści strategii rozwoju lokalnego w wymiarze przestrzennym.
Prelegenci
Bonusy i zniżki
Dostęp do Systemu Legalis
Po szkoleniu otrzymasz 2-tygodniowy dostęp do Systemu Legalis Moduł Premium Prawo nieruchomości.
Informacje organizacyjne
Zapisy trwają do dnia poprzedzającego rozpoczęcie szkolenia do godziny 23:59 lub do wyczerpania limitu miejsc. Certyfikat uczestnictwa zostanie wysłany drogą elektroniczną w formie PDF w ciągu 7 dni roboczych po szkoleniu. Darmowy 2-tygodniowy dostęp do systemu Legalis zostanie wysłany drogą elektroniczną w ciągu 7 dni roboczych po szkoleniu. Dostęp do szkolenia możliwy wyłącznie w czasie rzeczywistym.
Szkolenie online

Szkolenia online odbywają się przy użyciu platformy Clickmeeting. Nie później niż na 2 godziny przed startem danego szkolenia do uczestników zostanie wysłany e-mail z informacjami jak dołączyć do webinaru. W razie trudności lub nieotrzymania wiadomości (prosimy sprawdzić folder SPAM) z linkiem prosimy o kontakt: tel.: +48 22 311 22 22 lub [email protected].
Udział w szkoleniu można wziąć przy użyciu:
- komputera z systemem operacyjnym Windows 10 lub 11, MacOs 10.13 lub nowszej, Linux, Chrome OS wyposażone w najnowszą wersji przeglądarki Chrome, Safari, Opera, Edge lub Firefox.
- urządzenia mobilnego z systemem operacyjnym Google Android, Apple iOS lub Huawei HarmonyOS z zainstalowaną aplikacją ClickMeeting Webinars Meetings.
Szkolenia zamknięte
Szukasz szkolenia dla Twojego zespołu?
To szkolenie możemy zorganizować także w formule szkolenia zamkniętego dopasowanego do poziomu wiedzy i potrzeb uczestników. Przeprowadzimy je w formie stacjonarnej lub online oraz miejscu i terminie wskazanym przez Ciebie.
Dowiedz się więcej