Criminal compliance jako forma ochrony przed ryzykiem karnym i sankcyjnym w biznesie
Ryzyko pociągnięcia do odpowiedzialności karnej członków zarządów oraz popełnienia przestępstw przez menedżerów i pracowników.
Szkolenie online
23.01.2025 10:00-14:00
To szkolenie obejmuje:
- Możliwość zadawania pytań podczas szkolenia
- Materiały szkoleniowe i certyfikat
- 2-tygodniowy dostęp do systemu Legalis
Opis szkolenia
Od wielu lat w biznesie dostrzegalny jest stały wzrost ryzyka osobistej odpowiedzialności o charakterze represyjnym. Jego przykładami są: rozszerzenie pola odpowiedzialności karnej za działania managerów, zwiększenie surowości kar za przestępstwa tzw. białych kołnierzyków czy instrumentalizacja postępowań karnych skarbowych przez urzędy podatkowe.
Obecnie w biznesie coraz bardziej dostrzegalne jest wzrastające ryzyko pociągnięcia do odpowiedzialności karnej członków zarządów oraz popełnienia przestępstw przez menedżerów i pracowników. W związku z powyższym niezbędne jest wdrażanie procedur compliance, w tym procedur nakierowanych na minimalizację ryzyka natury karnoprawnej. Jednym z elementów takich regulacji w organizacji są procedury z zakresu ochrony sygnalistów. Oprócz wdrożenia konkretnych rozwiązań istotne jest też to, w jaki sposób spółki reagują na informacje o wystąpieniu nadużyć o charakterze karnoprawnym.
Cel szkolenia
Celem szkolenia jest analiza ryzyk karnych, metod, jak można się przed nimi zabezpieczyć oraz rozwiązań, gdy dojdzie do nieprawidłowości w spółce. Szkolenie ma na celu dostarczenie uczestnikom praktycznej wiedzy i narzędzi do skutecznego zarządzania ryzykiem prawnokarnym w organizacjach, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa prawnego i operacyjnego firm.
Szkolenie obejmuje omówienie procedur compliance, które pomagają w identyfikacji, zapobieganiu i reagowaniu na nieprawidłowości w firmach, w tym w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.
W trakcie szkolenia:
- wyjaśnimy, jakie są podstawowe ryzyka karnoprawne związane z pełnieniem funkcji kierowniczych w spółkach oraz jakich nadużyć mogą dopuścić się menedżerowie i pracownicy,
- pokażemy, jakie procedury wdrożyć w spółce, aby zmiminalizować ryzyko karnoprawne zarówno poniesienia odpowiedzialności przez osoby zarządzające spółką jak i popełnienia nadużyć przez menedżerów i pracowników,
- przybliżymy w jaki sposób należy przeprowadzić wewnętrzne postępowanie wyjaśniające oraz jak podchodzić do jego wyników w kontekście zawiadomienia organów ścigania o przestępstwie.
Program szkolenia rozpoczyna się od omówienia ryzyk odpowiedzialności karnej członków zarządu. Uczestnicy dowiedzą się, jakie działania członków zarządu mogą być przestępstwem, a także zapoznają się ze studium przypadków, takich jak działanie na niekorzyść spółki, zmowy przetargowe i oszustwa dotacyjne. Przedstawione zostaną również praktyczne aspekty działania organów ścigania, zmiany ustawowe oraz wewnętrzne wytyczne i polecenia dotyczące ścigania przestępstw finansowych i podatkowych.
W kolejnej części szkolenia omówione zostaną procedury compliance, które są kluczowym elementem zarządzania ryzykiem prawnokarnym. Uczestnicy dowiedzą się, czym jest criminal compliance i jakie ma znaczenie w biznesie. Przedstawione zostaną procedury antykorupcyjne, przeciwdziałania praniu pieniędzy, ochrony sygnalistów oraz weryfikacji kontrahentów. Szkolenie pokaże, jak te procedury mogą być wdrażane w organizacji i jakie korzyści przynoszą, m.in. w zakresie identyfikacji obszarów ryzyka, ewaluacji procesów i usprawnienia mechanizmów kontrolnych.
W ramach ostatniej części omówione zostaną wewnętrzne postępowania wyjaśniające jako odpowiedź na non-compliance w organizacji. Uczestnicy poznają procedury zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych, etapy wewnętrznego postępowania wyjaśniającego, takie jak przyjęcie zgłoszenia, weryfikacja, postępowanie dowodowe i sporządzenie raportu końcowego. Szkolenie pokaże, jak system zarządzania zgodnością może zapewnić odpowiednią reakcję na przypadki non-compliance i zapobiec powtórzeniu się nieprawidłowości w przyszłości.
Dla kogo jest to szkolenie?
W szkoleniu powinni wziąć udział: członkowie zarządów, prawnicy wewnętrzni (in-house lawyers), doradcy podatkowi, compliance officers, dyrektorzy i pracownicy działów sprzedaży i marketingu.
Partner wydarzenia:
Program szkolenia
Część I: Ryzyko odpowiedzialności karnej jako powód wprowadzenia procedur criminal compliance
Prowadzący: dr Marcin Klonowski
- Na czym polega ryzyko odpowiedzialności karej w biznesie?
- Odpowiedzialność karna a biznes.
- Zamiar popełnienia przestępstwa.
- Czy ryzyko jest realne?
- Ryzyka karnoprawne w praktyce.
- Zmiany prawne zaostrzające odpowiedzialność karną.
- Case studies, czyli kiedy występują ryzyka?
- Działanie na niekorzyść spółki.
- Utrudnianie i zmowa przy przetargach.
- Oszustwa i korupcja w relacji z kontrahentami.
- Wyłudzenia dotacji i finansowania.
- Pytania i odpowiedzi.
Część II: Criminal compliance jako forma zabezpieczenia przed odpowiedzialnością karną.
Prowadząca: Anna Copp
- Procedura antykorupcyjna.
- Procedura przeciwko praniu pieniędzy.
- Procedura dotycząca ochrony sygnalistów.
- Procedura weryfikacji kontrahentów.
- Procedura dotycząca transparentności podatkowej.
- Pytania i odpowiedzi.
Część III: Wewnętrzne postępowania wyjaśniające jako odpowiedź na non-compliance w organizacji.
Prowadząca: Julia Gerlich
- Procedura dotycząca wewnętrznych postępowań wyjaśniających.
- Źródła wykrywania i kanały informowania o nieprawidłowościach w organizacji.
- Przebieg wewnętrznego postępowania wyjaśniającego.
- Czynności dowodowe w postępowaniu wyjaśniającym.
- Raport końcowy postępowania wewnętrznego.
- Pytania i odpowiedzi.
Prelegenci
Bonusy i zniżki
Dostęp do Systemu Legalis
Po szkoleniu otrzymasz 2-tygodniowy dostęp do Systemu Legalis Moduł Premium Prawo gospodarcze.
Informacje organizacyjne
Zapisy trwają do dnia poprzedzającego rozpoczęcie szkolenia do godziny 23:59 lub do wyczerpania limitu miejsc. Certyfikat uczestnictwa zostanie wysłany drogą elektroniczną w formie PDF w ciągu 7 dni roboczych po szkoleniu. Darmowy 2-tygodniowy dostęp do systemu Legalis zostanie wysłany drogą elektroniczną w ciągu 7 dni roboczych po szkoleniu. Dostęp do szkolenia możliwy wyłącznie w czasie rzeczywistym.
Szkolenie online
Szkolenia online odbywają się przy użyciu platformy Clickmeeting. Nie później niż na 2 godziny przed startem danego szkolenia do uczestników zostanie wysłany e-mail z informacjami jak dołączyć do webinaru. W razie trudności lub nieotrzymania wiadomości (prosimy sprawdzić folder SPAM) z linkiem prosimy o kontakt: tel.: +48 22 311 22 22 lub [email protected].
Udział w szkoleniu można wziąć przy użyciu:
- komputera z systemem operacyjnym Windows 10 lub 11, MacOs 10.13 lub nowszej, Linux, Chrome OS wyposażone w najnowszą wersję przeglądarki Chrome, Safari, Opera, Edge lub Firefox.
- urządzenia mobilnego z systemem operacyjnym Google Android, Apple iOS lub Huawei HarmonyOS z zainstalowaną aplikacją ClickMeeting Webinars Meetings.
Szkolenia zamknięte
Szukasz szkolenia dla Twojego zespołu?
To szkolenie możemy zorganizować także w formule szkolenia zamkniętego dopasowanego do poziomu wiedzy i potrzeb uczestników. Przeprowadzimy je w formie stacjonarnej lub online oraz miejscu i terminie wskazanym przez Ciebie.
Dowiedz się więcej