Krajowy System e-Faktur (KSeF) w praktyce
Regulacje prawne i wdrożenie KSeF. Faktury ustrukturyzowane i obowiązki raportowania. Wystawianie i odbiór faktur. KSeF w JST.

Archiwum
Szkolenie online
Odbyło się:
To szkolenie obejmowało:
- Możliwość zadawania pytań podczas szkolenia
- Materiały szkoleniowe
- Certyfikat uczestnictwa
- 2-tygodniowy dostęp do systemu Legalis
Sprawdź aktualne szkolenia z kategorii:
Podatki i rachunkowośćInteresuje Cię to szkolenie w formie szkolenia zamkniętego? - dowiedz się więcej ›
Opis szkolenia
Krajowy System e-Faktur (w skrócie: KSeF) jest systemem teleinformatycznym służącym do wystawiania, otrzymywania i przechowywania faktur ustrukturyzowanych. Wykorzystywany jest on również do oznaczania ich numerem identyfikującym przydzielonym przez sam program oraz weryfikowania zgodności faktur z określonym wzorem. KSeF od połowy 2024 r. stanie się obowiązkowy i obejmie niemalże każdego podatnika. KSeF będzie obowiązkowy zarówno dla podmiotów publicznych (np. JST), jak i dla prywatnych. Pozwoli ustrukturyzować faktury i zadbać o finanse. Już teraz należy przystosować swoje procedury oraz programy finansowo-księgowe do nadchodzących zmian. Na szkoleniu omówione zostanie w praktyczny sposób, jak wystawiać faktury ustrukturyzowane.
Od 1 stycznia 2022 r. system KSeF został wprowadzony w Polsce, jako rozwiązanie dobrowolne. Ministerstwo Finansów opublikowało jednak informację, że będzie dążyć do tego, aby już od 1 lipca 2024 r. (po uzyskaniu decyzji derogacyjnej Komisji Europejskiej) wdrożenie KSeF stało się rozwiązaniem obligatoryjnym, a faktury ustrukturyzowane będą musiały być wystawiane przez podatników. Obowiązek nie będzie dotyczył sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności. Od 1 stycznia 2025 r. wystawianie faktur w KSeF stanie się obowiązkowe również dla podatników zwolnionych z VAT. Polska staje się więc kolejnym krajem należącym do Unii Europejskiej (po Hiszpanii, Portugalii i Włoszech), który decyduje się na zmianę modelu procesowania faktur elektronicznych.
Cel szkolenia
KSeF stanowi obecnie wielkie wyzwanie dla prawników, księgowych, biur rachunkowych i przedsiębiorców oraz JST. Na szkoleniu dowiesz się, jak poradzić sobie z wdrożeniem KseF w praktyce. W trakcie szkolenia, krok po kroku wraz z uczestnikami przejdziemy przez system KSeF i zakres wystawiania faktur ustrukturyzowanych. Uczestnicy dowiedzą się, jakie zmiany nastąpią w fakturowaniu.
Celem szkolenia jest kompleksowe przeanalizowanie nowych regulacji prawnych oraz analiza ich wpływu na funkcjonowanie firm. Kluczowe jest tu właściwe i odpowiednio wczesne zaplanowanie procesu implementacji przepisów. Tylko wdrożenie rozwiązań z wyprzedzeniem da pewność, że gdy stosowanie nowego rodzaju faktur stanie się obowiązkowe, podatnicy będą gotowi do prawidłowego przygotowania ustrukturyzowanej e-faktury i przesłania jej na platformę MF.
W trakcie szkolenia :
- Omówione zostaną aktualne regulacje prawne wprowadzające obowiązek wystawiania e-faktur w formie ustrukturyzowanej poprzez KSeF, obowiązujące zarówno podmioty publiczne (np. JST) jak i prywatne.
- Przeanalizowane zostaną obowiązki raportowania na fakturach ustrukturyzowanych, z uwzględnieniem szczegółów dot. informacji obligatoryjnych, fakultatywnych oraz opcjonalnych.
- Wskazane będą problemy występujące w procesie wystawiania i księgowania faktur ustrukturyzowanych, w tym także w kontekście nadawania odpowiednich uprawnień.
- Omówione zostaną modele wysyłki oraz pobrania faktur ustrukturyzowanych.
- Będzie czas na sesję pytań i odpowiedzi (Q&A).
Dla kogo jest to szkolenie?
Szkolenie skierowane jest do specjalistów ds. podatków, dyrektorów finansowych, głównych księgowych, księgowych, osób zajmujących się finansami w przedsiębiorstwach, osób zajmujących się finansami w JST, osób odpowiedzialnych za wystawianie faktur.
Program szkolenia
1. Czym jest e-Faktura i Krajowy System e-Faktur (KSeF)?
- Czy wszystkie faktury wystawia się w KSeF?
- Faktury poza KSeF.
2. Jak wystawić faktury WDT?
3. Zasady wystawiania faktur w KSeF.
- Czy każda faktura zagraniczna musi przejść przez KSeF?
- Kto może nie wystawiać e-Faktur?
- Kto ma uprawnienie do wystawiania faktur w KSeF?
- Nadawanie uprawnień.
- Nadawanie dalszych uprawnień.
4. Jak wystawić i odebrać fakturę krok po kroku? Analiza aplikacji Ministerstwa Finansów.
- KSeF w przedsiębiorstwach.
- KSeF w biurze rachunkowym.
- KSeF w JST.
5. Wdrożenie zmian.
- Jak poradzić sobie z wdrożeniem zmian pod KSeF?
- Jakie elementy dodatkowo można umieścić w KSeF? Warunki obejmujące konkretne branże.
6. Elementy faktur.
- Data wystawienia Faktury.
- Data otrzymania Faktury.
- Noty korygujące.
- Faktura dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej.
7. Faktury korygujące w KSeF- co ze SLIM Vat 2.0?
8. Kary pieniężne za błędy w KSeF.
9. Przelewy, a KSeF.
10. Problemy z systemem.
- Zablokowany system. Co dalej?
- Preferencje w KSeF.
11. Od kiedy obligatoryjny KSeF dla poszczególnych grup podmiotów?
Prelegenci
Bonusy i zniżki
Dostęp do Systemu Legalis
Po szkoleniu otrzymasz 2-tygodniowy dostęp do Systemu Legalis Moduł Prawo podatkowe.