Kurs: Raportowanie ESG - prawo i praktyka
Wprowadzenie do ESG. Dyrektywa CSRD i standardy ESRS. ESRS – ujawnienia przekrojowe i ujawnienia tematyczne. Wdrożenie ESG w organizacji. Taksonomia UE. Przegląd regulacji z zakresu zrównoważonego rozwoju.
Dostępne warianty
Promocja FIRST MINUTE!
Do końca:
Pakiet 3 modułów [?]
Online, 15.05.2025-12.06.2025
1. Wprowadzenie do ESG. Dyrektywa CSRD i standardy ESRS
Online, 15.05.2025 10:00-16:00
2. ESRS – ujawnienia przekrojowe i ujawnienia tematyczne. Wdrożenie ESG w organizacji
Online, 29.05.2025 10:00-16:00
3. Taksonomia UE. Przegląd regulacji z zakresu zrównoważonego rozwoju
Online, 12.06.2025 10:00-16:00
To szkolenie obejmuje:
- Możliwość zadawania pytań podczas szkolenia
- Materiały szkoleniowe i certyfikat
- Atrakcyjne bonusy
Opis szkolenia
Kompleksowy kurs online, na którym nauczysz się podstaw sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju, dzięki czemu aktualizacja lub wdrażanie obowiązków prawnych związanych z ESG będzie prostsze, bardziej efektywne i skuteczne.
Dlaczego warto?
-
3 moduły tematyczne - 18 godzin zegarowych w wygodnej formule online.
-
Doświadczony prelegent - swoim doświadczeniem dzieli się uznany ekspert z zakresu ESG, doradzający zarówno w zakresie środowiskowym, społecznym, jak i ładu korporacyjnego.
-
Interaktywna formuła kursu - w trakcie aktywnych zajęć zdobędziesz kompleksową wiedzę z zakresu raportowania ESG. Zajęcia mają praktyczny, interaktywny wymiar, dzięki czemu uczestnicy zyskują okazję do dyskusji, zadawania pytań i wymiany doświadczeń.
-
Rozbudowane materiały szkoleniowe - obszerne prezentacje, check-listy najlepszych praktyk związanych z wdrażaniem projektów ESG oraz case studies.
5 stycznia 2023 r. weszła w życie dyrektywa w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), a 31 lipca 2023 r. Komisja Europejska opublikowała jednolite unijne standardy raportowania (ESRS). Polskie Ministerstwo Finansów opublikowało w kwietniu br. projekt ustawy transponującej dyrektywę CSRD do polskiego prawa, w tym ustawy o rachunkowości.
Nowe przepisy oznaczają rewolucję w sposobie prowadzenia biznesu - nie da się już oceniać i, co najważniejsze, planować działalności wyłącznie przez pryzmat finansowy, tj. zysk/stratę. Przedsiębiorcy muszą zacząć identyfikować swoje negatywne oddziaływania na ludzi i środowisko i im przeciwdziałać lub przynajmniej je ograniczać. Równocześnie, w gwałtownie zmieniającym się świecie, przedsiębiorcy muszą zacząć identyfikować ryzyka i szanse (możliwości) dla swoich biznesów związane z zagadnieniami zrównoważonego rozwoju, czyli z czynnikami środowiskowymi, społecznymi i z zakresu praw człowieka oraz czynnikami związanymi z zarządzaniem, a także ryzyka i szanse wynikające z zależności od zasobów naturalnych, ludzkich i społecznych. Zidentyfikowane oddziaływania, ryzyka i szanse wymagają zarządzenia nimi, w tym przez odpowiednią strategię, polityki i plany działań, a następnie mierzenia efektów podejmowanych działań i w razie potrzeby wprowadzenia niezbędnych modyfikacji, w tym w strategii i modelu biznesowym przedsiębiorstwa. Wszystkie te działania podlegają zaś raportowaniu, a nierzetelna sprawozdawczość - polegająca np. na pominięciu w raporcie zidentyfikowanych ryzyk dla działalności - skutkować może odpowiedzialnością karną. Pierwsza grupa przedsiębiorstw będzie raportować już za 2024 rok.
Otoczenie prawne ESG dynamicznie się zmienia i jest skomplikowane. Dyrektywa CSRD obejmie wiele nowych podmiotów, które do tej pory w ogóle nie sporządzały sprawozdań niefinansowych. Szacuje się, że w Unii Europejskiej raportowaniem zostanie objętych ok. 50 tys. organizacji, z czego aż 3,5 tys. w Polsce.
Prawidłowe przygotowanie do raportowania (obejmujące w szczególności identyfikację istotnych oddziaływań, ryzyk i szans oraz zarządzanie nimi), jak i samo raportowanie wymagają odpowiedniego przygotowania. Bez właściwego rozumienia zagadnień zrównoważonego rozwoju ocena ryzyk - ale również szans i możliwości otwierających się przed przedsiębiorstwem - będzie znacznie utrudniona, jeśli nie niemożliwa.
W przedsiębiorstwach brakuje także zasobów, kompetencji i doświadczeń. Udział w kursie pozwoli Ci nauczyć się podstaw sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju, dzięki którym aktualizacja lub wdrażanie obowiązków prawnych związanych z ESG będzie prostsze, bardziej efektywne i skuteczne. Będziesz także w stanie realnie wspomóc swoją organizację w wykorzystaniu możliwości, jakie stwarza rozpoczynająca się właśnie transformacja gospodarcza zmierzająca do przekształcenia europejskiej gospodarki w gospodarkę przyjazną dla klimatu, zieloną, konkurencyjną i zapewniającą włączenie społeczne.
Dzięki naszemu kursowi:
- przygotujesz się do raportowania zrównoważonego rozwoju zgodnie z dyrektywą CSRD i standardami ESRS,
- dowiesz się, kiedy działalność kwalifikuje się, a kiedy jest zgodna z taksonomią UE,
- zrozumiesz, na czym polega proces oceny istotności i czym jest należyta staranność w regulacjach zrównoważonego rozwoju,
- dowiesz się, czym są minimalne gwarancje w rozumieniu taksonomii UE,
- otrzymasz wiedzę potrzebną do przeprowadzenia odpowiednich zmian w Twojej organizacji,
- podniesiesz swoje kompetencje w zakresie ESG,
- wyjdziesz naprzeciw rynkowym trendom i zmniejszysz ryzyko niekorzystnych skutków dla Twojej organizacji.
Na szkoleniu dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć na temat ESG i raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju, a w szczególności:
- Co oznacza skrót „ESG” i jakie ma znaczenie dla przedsiębiorstw?
- Jakie są ramy prawne sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju?
- Jakie korzyści, ale i wyzwania niesie ze sobą ESG?
- Jak wygląda proces przygotowywania raportu i jak zacząć działać w obszarze ESG?
- Ujawnienia jakich danych oczekuje prawodawca w obszarach środowiskowym, społecznym oraz zarządczym?
- Czym jest greenwashing i jak bezpiecznie mówić, że dany produkt czy usługa jest „eko”?
- Co należy ujawniać na podstawie Taksonomii i czym jest zrównoważona środowiskowo działalność gospodarcza?
- Czym jest należyta staranność w zakresie zrównoważonego rozwoju i w jaki sposób poprawnie wdrożyć ten kluczowy proces?
Cel kursu
Celem kursu jest kompleksowe omówienie zagadnień związanych z ESG, które są niezbędne dla zrozumienia, przygotowania się i przeprowadzenia procesu raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Kurs składa się z bloków tematycznych (18 godzin zajęć), które umożliwiają zdobycie teoretycznej i praktycznej wiedzy prawno-biznesowej ułatwiającej rozwój kompetencji w zakresie ESG.
3-dniowy kurs będzie skupiał się na omówieniu następujących tematów:
Moduł I - Wprowadzenie do ESG. Dyrektywa CSRD i standardy ESRS.
Pierwszy dzień kursu poświęcony jest wprowadzeniu do tematyki ESG oraz kluczowym aspektom raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Uczestnicy otrzymają informacje na temat historii i rozwoju koncepcji ESG, aktualnym kierunkom jej rozwoju na świecie, a następnie omówione zostaną kluczowe zagadnienia z obszaru raportowania zagadnień zrównoważonego rozwoju.
Moduł II - ESRS – ujawnienia przekrojowe i ujawnienia tematyczne. Wdrożenie ESG w organizacji.
W drugim dniu kursu nacisk zostanie położony na szczegółowe omówienie wybranych ujawnień ze wszystkich obszarów tematycznych w standardzie ESRS. Następnie omówione zostaną dobre praktyki związane z przygotowaniem się do raportowania zgodnie z CSRD/ESRS, a także przedstawione zostaną podstawowe dokumenty i instrumenty związane z wdrożeniem zagadnień ESG w organizacji: strategia ESG, polityki, działania oraz wskaźniki i cele.
Moduł III - Taksonomia UE. Przegląd regulacji z zakresu zrównoważonego rozwoju.
W trzecim dniu kursu omówiona zostanie jedna z najważniejszych regulacji zrównoważonego rozwoju – Taksonomia UE. Uczestnicy szkolenia dowiedzą się, czym różni się działalność kwalifikująca się do Taksonomii od działalności z Taksonomią zgodnej, a także poznają kluczowe wskaźniki wyników, które podlegają raportowaniu zrównoważonego rozwoju. Na zakończenie omówione zostaną inne istotne regulacje z zakresu zrównoważonego rozwoju, w tym rozporządzenie SFDR, dyrektywa CSDDD oraz projekt dyrektywy dotyczącej tzw. zielonych oświadczeń (Green Claims Directive).
Dla kogo jest ten kurs?
Kurs kierujemy do członków zarządu i kadry kierowniczej, prawników, w szczególności wewnętrznych, pracowników działów CSR/ESG/zrównoważonego rozwoju oraz takich działów jak ochrona środowiska, compliance, zarządzanie ryzykiem, komunikacja, marketing, HR, a także wszystkich innych osób zainteresowanych tematyką raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju (dotychczas zwanego raportowaniem niefinansowym). Kurs kierujemy zarówno do sektora publicznego, jak i prywatnego.
Program szkolenia
Moduł I - Wprowadzenie do ESG. Dyrektywa CSRD i standardy ESRS.15.05.2025, 10:00-16:00
- Wstęp. ESG na świecie i w Europie – historia, trendy i regulacje.
- Raportowanie ESG – koncepcja, przyczyny i cele.
- Kluczowe regulacje dot. raportowania:
- CSRD,
- ESRS,
- polskie regulacje implementujące dyrektywę CSRD, w tym ustawa o rachunkowości.
- Podstawowe zagadnienia związane z raportowaniem CSRD/ESRS:
- zasada podwójnej istotności,
- proces należytej staranności,
- interesariusze,
- łańcuch wartości,
- atestacja sprawozdań zrównoważonego rozwoju,
- odpowiedzialność organów w związku z nienależytym raportowaniem.
- Sesja Q&A
Moduł II - ESRS – ujawnienia przekrojowe i ujawnienia tematyczne. Wdrożenie ESG w organizacji 29.05.2025, 10:00-16:00
- Standardy ESRS:
- budowa i najważniejsze ujawnienia tematyczne,
- ESRS E1 – E5,
- ESRS S1 – S4,
- ESRS G1.
- Jak przygotować się do raportowania? Uwagi praktyczne i przykłady.
- Strategia ESG oraz kluczowe polityki, działania, wskaźniki i cele:
- zasady tworzenia,
- wymogi zgodnie z ESRS,
- na co zwrócić uwagę – uwagi praktyczne.
- Sesja Q&A.
Moduł III - Taksonomia UE. Przegląd regulacji z zakresu zrównoważonego rozwoju 12.06.2025, 10:00-16:00
- Kluczowe regulacje dotyczące raportowania:
- Taksonomia EU,
- kwalifikowalność do Taksonomii,
- zgodność z Taksonomią,
- ujawnienia taksonomiczne (art. 8 rozporządzenia o Taksonomii).
- Inne regulacje z obszaru zrównoważonego rozwoju:
- SFDR,
- dyrektywy: CSDDD i Green Claims,
- cel regulacji, adresaci i kluczowe wymogi.
- Sesja Q&A.
Prelegenci
Bonusy i zniżki
Dostęp do Systemu Legalis
Po szkoleniu otrzymasz 2-tygodniowy dostęp do Systemu Legalis Moduł Premium Prawo gospodarcze.
ESG - przewodnik po regulacjach prawnych
Przewodnik po najważniejszych regulacjach prawnych związanych z ochroną środowiska naturalnego, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym. Zawiera dużą liczbę przykładów obrazujących omawiane zagadnienia co ułatwi wdrożenie ESG w przedsiębiorstwie. Sprawdź szczegóły ››
Gratis przysługuje osobom, które zapisały się na pakiet modułów.
Informacje organizacyjne
Zapisy przyjmujemy do dnia poprzedzającego rozpoczęcie danego modułu kursu do godziny 23:59 lub do wyczerpania limitu miejsc. Certyfikat uczestnictwa zostanie wysłany drogą elektroniczną w formie PDF w ciągu 7 dni roboczych po szkoleniu. Darmowy 2-tygodniowy dostęp do systemu Legalis zostanie wysłany drogą elektroniczną w ciągu 7 dni roboczych po szkoleniu. Dostęp do szkolenia możliwy wyłącznie w czasie rzeczywistym.
Szkolenie online
Szkolenia online odbywają się przy użyciu platformy Clickmeeting. Nie później niż na 2 godziny przed startem danego szkolenia do uczestników zostanie wysłany e-mail z informacjami jak dołączyć do webinaru. W razie trudności lub nieotrzymania wiadomości (prosimy sprawdzić folder SPAM) z linkiem prosimy o kontakt: tel.: +48 22 311 22 22 lub [email protected].
Udział w szkoleniu można wziąć przy użyciu:
- komputera z systemem operacyjnym Windows 10 lub 11, MacOs 10.13 lub nowszej, Linux, Chrome OS wyposażone w najnowszą wersję przeglądarki Chrome, Safari, Opera, Edge lub Firefox.
- urządzenia mobilnego z systemem operacyjnym Google Android, Apple iOS lub Huawei HarmonyOS z zainstalowaną aplikacją ClickMeeting Webinars Meetings.