VI Konferencja: Prawo nowych technologii – aktualne problemy i nowe wyzwania
Ewolucja cyberzagrożeń. Sztuczna inteligencja. Chmura obliczeniowa. E-doręczenia. Wyzwania regulacyjne 2025.
Archiwum
Konferencja stacjonarna
Konferencja online
Odbyło się:
Sprawdź aktualne szkolenia z kategorii:
Prawo nowych technologiiOpis konferencji
W latach 2024–2025 w prawie Unii Europejskiej i w prawie polskim już zaczęło lub ma zacząć obowiązywać szereg nowych aktów prawnych, kluczowych dla funkcjonowania gospodarki cyfrowej. Są to między innymi: Akt w sprawie usług cyfrowych, Akt w sprawie zarządzania danymi, Akt w sprawie sztucznej inteligencji, Akt w sprawie danych, Prawo komunikacji elektronicznej, dyrektywa NIS-2, Rozporządzenie DORA, czy przepisy regulujące tzw. e-doręczenia. Istotnym novum jest poszerzenie, w ustawach wprowadzających te akty prawne, kompetencji już istniejących regulatorów w zakresie nowych technologii, czy też tworzenia nowych organów, wyposażonych między innymi w uprawnienia do nakładania kar pieniężnych jako sankcji administracyjnych. Na to nakładają się nowe problemy dotyczące stosowania już obowiązujących przepisów prawa nowych technologii, szczególnie w zakresie korzystania ze sztucznej inteligencji. Problematyka ta będzie przedmiotem pięciu paneli, poprzedzonych prezentacjami eksperckimi.
Rok 2024 jest bez wątpienia rokiem legislacji i regulacji dotyczących cyberbezpieczeństwa. Aktualnie trwają intensywne prace nad implementacją dyrektywy NIS-2, która powinna zostać wprowadzona do polskiego porządku prawnego do dnia 17 października 2024 r. Przepisy te, określane nieraz jako „RODO dla cyberbezpieczeństwa”, będą obowiązywać bardzo dużą grupę podmiotów. Wyzwanie stanowić będzie dostosowanie ich działalności do wymogów NIS-2. Dla branży finansowej z kolei, kluczowe będą postanowienia Rozporządzenia DORA, które zacznie obowiązywać od dnia 17 stycznia 2025 r. Zagadnienia będą omówione w trakcie pierwszego z paneli.
Uruchomienie przez firmę OpenAI chatbota Chat GPT stało się katalizatorem dyskusji na temat prawnych regulacji sztucznej inteligencji (SI). Szczególne kontrowersje wywołuje stosowanie generatywnej sztucznej inteligencji, między innymi w kontekście zapewnienia zgodności z wymogami przepisów o ochronie praw autorskich, danych osobowych, czy poufności informacji. Zagadnienia te są między innymi przedmiotem regulacji zawartych w uchwalonym w tym roku Akcie w sprawie sztucznej inteligencji, a na poziomie Rady Europy nad projektem Konwencji o Sztucznej Inteligencji. Praktyka wskazuję, że coraz większe znaczenie praktyczne ma problematyka prawna korzystania z generatywnej sztucznej inteligencji w miejscu pracy i tworzenia w związku z tym regulaminów korzystania z generatywnej AI. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie podzielą się uczestnicy drugiego z paneli.
W trzecim panelu analizie zostaną z kolei poddane aktualne wyzwania prawne projektów chmury obliczeniowej. Szczególne znaczenie w tym zakresie mają wytyczne wydawane w związku z wdrażaniem usług chmurowych w sektorach regulowanych, w tym w sektorze finansowym i publicznym. Na sposób i zakres realizacji tego rodzaju projektów istotny wpływ będą miały również nowe regulacje prawne, przyjęte w prawie Unii Europejskiej (m.in. Akt w sprawie danych oraz Akt w sprawie sztucznej inteligencji). Prowadzone są również prace nad standardami umów w zakresie usług chmury obliczeniowej. Paneliści przedstawią w związku z tym aktualny stan prawny w tym zakresie, a także nowe trendy w świadczeniu tego rodzaju usług IT.
Z dniem 1 stycznia 2025 r. doręczenia elektroniczne (e-Doręczenia) staną się obowiązkową i podstawową metodą doręczania korespondencji dla wielu kategorii podmiotów. W trakcie czwartego panelu omówiona zostanie w związku z tym problematyka prawna wykorzystania usług rejestrowanego doręczenia elektronicznego. Omówione zostaną także obowiązki i odpowiedzialność prawników profesjonalnych w zakresie doręczeń elektronicznych, a także główne problemy wdrażania adresu elektronicznego do doręczeń w kancelariach prawnych. Analizie poddane zostaną również różne sposoby komunikacji elektronicznej w postępowaniach administracyjnych, podatkowych i sądowych.
Przedmiotem piątego panelu będzie dyskusja dotycząca tego, jakie są największe wyzwania regulacyjne w obszarze nowych technologii w 2025 r. Paneliści w szczególności podzielą się przemyśleniami odnośnie tego, co można jeszcze zrobić na przełomie lat 2024 i 2025, aby lepiej przygotować się do nowych regulacji. W związku z pojawieniem się w polskim systemie prawnym szeregu nowych organów nadzorczych w zakresie prawa nowych technologii, omówione zostaną również nowe obszary, w tym ryzyka prawne, w relacjach między przedsiębiorcami a regulatorami.
Powyższa problematyka zostanie przedstawiona przez znakomitych ekspertów, reprezentujących środowiska nauki prawa, biznesu, a także prawników realizujących, w kancelariach i wewnętrznych działach prawnych, największe projekty innowacyjne w Polsce. Podzielą się oni swoimi doświadczeniami z zakresu tworzenia i stosowania przepisów prawa nowych technologii.
Mamy nadzieję, że doświadczenie, którym uczestnicy poszczególnych paneli chcą się z Państwem podzielić, pozwoli na lepsze zrozumienie prawa nowych technologii, a także sprawdzonych już w praktyce rozwiązań.
Podczas konferencji dowiesz się m.in.:
- W stosunku do których podmiotów stosować się będą nowe akty prawne dotyczące cyberbezpieczeństwa (NIS-2, DORA)?
- Jakie są najważniejsze obowiązki określone w NIS-2 i DORA?
- Jak prowadzić projekty wdrożenia nowych regulacji w zakresie cyberbezpieczeństwa?
- Jakie są sankcje prawne w przypadku naruszenia nowych aktów prawnych dotyczących cyberbezpieństwa?
- Jakie są najważniejsze ryzyka prawne związane są ze stosowaniem generatywnej sztucznej inteligencji?
- Jak powinny zostać określone zasady korzystania ze sztucznej inteligencji w relacjach pracodawca-pracownik oraz zleceniodawca-zleceniobiorca?
- Jakie są założenia unijnego Aktu o Sztucznej Inteligencji w zakresie korzystania z generatywnej AI?
- Jak procedowane nowe akty prawne Unii Europejskiej wpłyną na dotychczasowe i przyszłe umowy na korzystanie z usług chmurowych?
- Jakie są najważniejsze bariery prawne wdrażania usług chmury obliczeniowej w sektorach regulowanych?
- O szczególnych wyzwaniach dotyczących wdrażania rozwiązań chmurowych wykorzystujących sztuczną inteligencję.
- Jaka jest istota i treść standardów umownych w zakresie usług chmurowych?
- Na jakie trendy w zakresie świadczenia usług chmury obliczeniowej zwrócić uwagę w kontekście nowych problemów prawnych z tym związanych?
- Na czym polega reforma doręczeń elektronicznych i jakie przepisy zaczną obowiązywać od 1.01.2025 r.?
- Jaki jest zakres wykorzystania usług rejestrowanego doręczenia elektronicznego?
- Jakie są obowiązki i odpowiedzialność prawników profesjonalnych w zakresie doręczeń elektronicznych?
- O najważniejszych problemach wdrażania adresu elektronicznego do doręczeń w kancelariach prawnych.
- O głównych różnicach w sposobach komunikacji elektronicznej w postępowaniach administracyjnych, podatkowych i sądowych.
- Które organy nadzorcze uzyskają kompetencje w zakresie nadzoru nad prawem nowych technologii?
- Jakie są największe ryzyka prawne związane z naruszeniami nowych aktów prawnych z zakresu nowych technologii?
- Na które uprawnienia regulatorów warto w szczególności zwrócić uwagę?
Dla kogo jest ta konferencja?
Konferencja jest adresowana zarówno do prawników wykonujących swoją działalność w kancelariach prawnych, jak i w wewnętrznych działach prawnych przedsiębiorstw i organów administracji.
Partnerami merytorycznymi wydarzenia są:
Stowarzyszenie Prawa Nowych Technologii
Zrzesza prawników największych polskich i zagranicznych kancelarii, specjalizujących się w prawie nowych technologii. Celem działania Stowarzyszenia jest upowszechnianie wiedzy na temat regulacji prawnych oraz standardów w zakresie prawa nowych technologii oraz wspieranie działań dostosowujących w tym zakresie polskie prawo do prawa europejskiego oraz prawa międzynarodowego.
Polskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw
Zrzesza dyrektorów prawnych największych podmiotów działających w Polsce i odpowiadających za realizację projektów innowacyjnych w swoich firmach.
Prelegenci zapraszają na konferencję:
Program konferencji
9:00–10:00Rejestracja i poranna kawa.
10:00-10:15Przywitanie i otwarcie konferencji.
- Wojciech Bierwiczonek (Prezes Zarządu, Wydawnictwo C.H.Beck)
- Xawery Konarski (Prezes Stowarzyszenia Pawa Nowych Technologii, Traple, Konarski, Podrecki i Wspólnicy)
- Waldemar Koper (Prezes Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw)
10:15-11:15Panel I: Ewolucja cyberzagrożeń. Jak prawo nadąża za dynamicznymi zmianami cyberbezpieczeństwa?
- Aktualne regulacje prawne dotyczące cyberbezpieczeństwa na poziomie krajowym i międzynarodowym: NIS2, KSC2, DORA.
- Czy istniejące prawo nadąża za nowymi zagrożeniami, takimi jak ransomware, deepfake, ataki na infrastrukturę krytyczną, itp.?
- Wpływ legislacji na firmy technologiczne i jak one adaptują swoje strategie w odpowiedzi na nowe przepisy.
- Przyszłość prawa cyberbezpieczeństwa – co może się pojawić w odpowiedzi na nowe cyberzagrożenia?
Moderator:
- Artur Piechocki (Partner zarządzający AP Law)
Uczestnicy panelu:
- Andrzej Bartosiewicz (ENIGMA Systemy Ochrony Informacji)
- Wojciech Dziomdziora (Head of Legal and Compliance Nexera)
- Agnieszka Wachowska (Partner, Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy)
- Joanna Wziątek (Tenable)
11:15-11:30Przerwa na kawę.
11:30-12:30Panel II: Sztuczna inteligencja - bieżące problemy prawne z zakresu nowych technologii.
- Akt o Sztucznej Inteligencji a generatywna sztuczna inteligencja.
- Eksploracja tekstów i danych (TDM) w kontekście generatywnej AI.
- Zagadnienia prawne korzystania z generatywnej sztucznej inteligencji w miejscu pracy.
- Tworzenie regulaminów korzystania z generatywnej AI.
- Regulacje wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji w relacjach ze zleceniodawcą- doświadczenia praktyczne.
Moderator:
- dr Aleksandra Auleytner (Partner, Szef Praktyki IP/TMT, Domański Zakrzewski Palinka Sp. k.)
Uczestnicy panelu:
- dr Zbigniew Okoń (Partner, Rymarz Zdort Maruta)
- dr Damian Flisak (Team Europe Direct, Blue Dragon Institute)
- Ewa Świderska (Lead Regional Counsel, CEE, Visa)
- Tomasz Kozak (Dyrektor Działu Prawnego, Profbud)
12:30-13:30Panel III: Chmura obliczeniowa: codzienność, czy jeszcze przyszłość? Regulacje, praktyka, kierunki rozwoju.
- Czy chmura to już chleb powszedni? Jak kształtuje się rynek korzystania z chmury obliczeniowej w Polsce?
- Regulacje – czy i jak wpłyną na rozwój chmury w Polsce i Europie?
- Standardy umowne – czy to się uda?
- Kierunki rozwoju chmury – co nowego na horyzoncie?
Moderator:
- Jakub Ruiz (Partner, Bird&Bird)
Uczestnicy panelu:
- Michał Kaczorowski (Google)
- Monika Krzyżanowska (CloudFerro)
13:30-14:30Przerwa na lunch.
14:30-15:30Panel IV: E-doręczenia – nadchodząca rewolucja w komunikacji prawników.
- Pierwsze doświadczenia stosowania e-doręczeń w czynnościach egzekucyjnych.
- Jak podejść do wdrożenia e-doręczeń w praktyce prawnika – wskazówki i rekomendacje.
- Czy e-doręczenia wpłyną na zmianę wykonywania zawodów prawniczych?
- Prawnicze wsparcie klientów instytucjonalnych we wprowadzaniu e-doręczeń.
Moderator:
- prof. INP PAN dr hab. Grzegorz Sibiga (Instytut Nauk Prawnych PAN, Traple, Konarski, Podrecki i Wspólnicy)
Uczestnicy panelu:
- dr Anna Zalesińska (Krajowa Rada Radców Prawnych)
- Sławomir Szynalik (Prezes Krajowej Rady Komorniczej)
- Paulina Rzeszut (Dyrektor Instytutu LegalTech NRA)
- Adam Ptasiewicz (ekspert Obserwatorium.biz)
- Marek Cichosz (Krajowa Rada Komornicza)
15:30-16:30Panel V: Największe wyzwania regulacyjne w obszarze nowych technologii w 2025 roku.
- Co można jeszcze zrobić na przełomie 2024 i 2025, aby lepiej przygotować się do nowych regulacji?
- Nowe obszary w relacjach między przedsiębiorcami a regulatorami.
- Spójność nowych regulacji w obszarze nowych technologii.
Moderator:
- Mikołaj Sowiński (Partner, SKS)
Uczestnicy panelu:
- Mariusz Grzesiuk (Dyrektor prawny, RASP)
- Michał Jaworski (Dyrektor, Microsoft Polska)
- Xawery Konarski (Partner, Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy)
- Radosław Nożykowski (Partner, Baker&McKenzie)