Proces frankowy w praktyce z uwzględnieniem najnowszego orzecznictwa SN i TSUE
Aktualna sytuacja procesowa spraw frankowych. Klauzule niedozwolone w kredytach frankowych. Sposoby rozliczenia roszczeń stron. Mechanizmy ochrony konsumentów.
Archiwum
Szkolenie online
Odbyło się:
To szkolenie obejmowało:
- Możliwość zadawania pytań podczas szkolenia
- Materiały szkoleniowe
- Certyfikat uczestnictwa
- 2-tygodniowy dostęp do systemu Legalis
Sprawdź aktualne szkolenia z kategorii:
Prawo i postępowanie cywilneInteresuje Cię to szkolenie w formie szkolenia zamkniętego? - dowiedz się więcej ›
Opis szkolenia
Roszczenia wynikające z kredytów denominowanych i indeksowanych do waluty obcej (najczęściej do franka szwajcarskiego), zwane powszechnie kredytami frankowymi, powodują wiele problemów natury prawnej i praktycznej.
Brak systemowego rozwiązania ustawowego spowodował, że kredytobiorcy wystąpili indywidualnie z roszczeniami przeciwko bankom, formułując różnego rodzaju roszczenia. Brak ustawy regulującej rozliczenia z kredytów frankowych i rozbieżność orzecznictwa spowodowała skierowanie przez I Prezes Sądu Najwyższego pytania prawnego, zawierającego sześć podstawowych zagadnień związanych z roszczeniami wynikającymi z rozliczenia kredytów (III CZP 11/21). Brak orzeczenia Sądu Najwyższego powoduje konieczność odpowiedzi na pytania o sposób rozliczenia kredytów w oparciu o dotychczasowe orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Sądu Najwyższego i sądów powszechnych.
Najnowsze orzecznictwo wyjaśnia wiele dotychczasowych problemów podnoszonych w czasie procesów frankowych, w tym: przesądza, że klauzula indeksacyjna oparta o tabele kursów walut jest sprzeczna z naturą stosunku prawnego kredytu indeksowanego do waluty obcej (Uchwała SN z 28 kwietnia 2022 r. III CZP 40/22), określa skutki uznania zapisów umowy dotyczących głównych świadczeń stron za abuzywne i określa zasady rozliczeń stron zgodnie z teorią dwóch kondykcji (Uchwała SN z 7 maja 2021 r. II CZP 6/21), zakazuje zastępowania klauzul abuzywnych innymi regulacjami bez zgody konsumenta (Wyrok TSUE z 8 września 2022 r. w połączonych sprawach od C-80/21 do C-82/2), określa zasady rozliczeń w oparciu o zwrot świadczeń nienależnych na podstawie art. 410 KC w zw. z art. 405 KC (Uchwała SN z 16 lutego 2021 r. III CZP 11/20), precyzuje pojęcie konsumenta (Wyroki TSUE z 8 czerwca 2023 r. w sprawach C-455/21 i C-570/21), rozstrzyga problem zawieszania postępowań prowadzonych przeciwko bankowi w restrukturyzacji (Wyrok TSUE z 15 czerwca 2023 r. C-287/22), rozstrzyga o braku roszczenia banku przeciwko kredytobiorcom z tytułu wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytowego (Wyrok TSUE z dnia 15.06.2023 r. C-520/21), przesądza że w sprawie przeciwko bankowi o unieważnienie umowy frankowej, nie zachodzi po stronie powodowej współuczestnictwo konieczne wszystkich kredytobiorców (Uchwała SN z 19 października z 2023 r. III CZP 12/23) oraz określa termin wymagalności roszczenia o zwrot nienależnego świadczenia (Wyrok TSUE z dnia 7 grudnia 2023 r. C-140/22).
Szkolenie będzie stanowiło próbę odpowiedzi na podstawowe pytania z zakresu problematyki rozliczeń kredytów frankowych. Stanowić będzie także próbę odpowiedzi na zagadnienia prawne sformułowane w pytaniu skierowanym do pełnego składu SN (III CZP 11/21) bez konieczności oczekiwania na zajęcie ostatecznego stanowiska przez Sąd Najwyższy.
Szkolenie obejmuje zagadnienia z zakresu roszczeń, wynikających z zawarcia umów walutowych oraz indeksowanych i denominowanych do waluty obcej (szczególnie franka szwajcarskiego).
W trakcie szkolenia zostaną omówione:
- wyrok TSUE w sprawie C-520/21 (wynagrodzenie za korzystanie z kapitału kredytowego),
- aktualna sytuacja procesowa spraw frankowych zawisłych przez Sądami powszechnymi w sytuacji braku Uchwały Sądu Najwyższego w sprawie III CZP 11/21,
- dotychczas wydane orzeczenia w sprawach rozpoznanych przez TSUE oraz przez Sąd Najwyższy dotyczące „kredytów frankowych”,
- akty prawa krajowego i europejskiego, dotyczące zawierania umów w oparciu o walutę obcą oraz orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Sądu Najwyższego dotyczącego sposobu zakresu i sposobu dochodzenia roszczeń związanych z zawarciem umowy o kredyt hipoteczny w oparciu o waluty obce,
- kluczowe zagadnienia związane z procesami frankowymi takie jak: rozróżnienie rodzajów kredytów związanych z walutą obcą, rodzaje roszczeń kredytobiorców i banków, przedawnienie roszczeń, spread walutowy, zawieszenie postępowań sądowych, żądanie zabezpieczenia roszczeń kredytobiorców,
- rodzaje powództw jakie mogą zostać wytoczone w związku z wykonaniem umów kredytowych w tym powództwa o stwierdzenie nieważności umowy, powództwa o uznanie niektórych klauzul umownych za abuzywne i powództwa o zmianę kredytu na złotowy (tzw. odfrankowanie) oraz skutków wyroków wydanych w tych sprawach,
- możliwe roszczenia banków wynikające z korzystania z kapitału i sposób obliczania przedawnienia roszczeń kredytobiorców i roszczeń banków.
Na szkoleniu dowiesz się m.in.:
- Czym różnią się kredyty walutowe oraz indeksowane i denominowane do waluty obcej?
- Jakie są sposoby obliczania oprocentowania kredytów frankowych?
- Jakie mechanizmy ochrony konsumentów zawarte są w Dyrektywie Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich?
- Jakie są rodzaje powództw w sprawach frankowych?
- Jakie klauzule są niedozwolone w kredytach frankowych?
- Jakie są sposoby rozliczenia roszczeń stron?
Dla kogo jest to szkolenie?
Szkolenie adresowane jest do prawników praktyków mających kontakt z postępowaniem w sprawach cywilnych, w szczególności związanych z kredytami walutowymi, zwłaszcza adwokatów i radców prawnych oraz aplikantów tych zawodów, ale także do sędziów, referendarzy sądowych i asystentów sędziów, a także dla wszystkich osób, które wykorzystują przepisy KPC w codziennej pracy.
Prowadzący SSO Grzegorz Karaś zaprasza na szkolenie
Program szkolenia
- Rozróżnienie kredytów walutowych oraz indeksowanych i denominowanych do waluty obcej.
- Sposoby obliczania oprocentowania kredytów frankowych.
- Różnica między indeksami LIBOR i WIBOR oraz skutki wygaśnięcia indeksu LIBOR.
- Geneza problemów związanych z kredytami opartymi na walucie obcej (CHF).
- Mechanizmy ochrony konsumentów przewidziane w Dyrektywie Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich (Dz.U. UE.L 1993/95/29).
- Dopuszczalność zawierania kredytów walutowych w Prawie Bankowym.
- Rodzaje powództw w sprawach frankowych.
- Powództwo o ustalenie nieważności umowy (stwierdzenie nieważności).
- Współuczestnictwo po stronie powodowej w sprawie frankowej.
- Powództwo o „odfrankowanie” umowy (zmiany kredytu na kredyty złotowe) i sposób wyliczenia roszczenia.
- „Odfrankowanie” umowy a stwierdzenie jej nieważności – skutki dla kredytobiorcy i banku w tym w zakresie zabezpieczenia hipotecznego.
- Unieważnienie umowy a żądanie zwrotu nadpłaconego kredytu jako bezpodstawnego wzbogacenia banku.
- Unieważnienie umowy a roszczenia banku o wynagrodzenie za korzystanie z kredytu.
- Klauzule niedozwolone w kredytach frankowych.
- Problematyka „spreadu” walutowego.
- Sposoby rozliczenia roszczeń stron - teoria salda, a teoria dwóch kondykcji.
- Przedawnienie roszczeń kredytobiorcy i przedawnienie roszczeń banków.
- Dopuszczalność dochodzenia roszczenia po spłacie kredytu frankowego.
- Zarzut potrącenia podnoszony przez banki z tytułu zwrotu kapitału kredytowego.
- Zarzut zatrzymania podnoszony przez bank w procesie.
- Żądanie zapłaty za korzystanie z kapitału kredytowego.
- Żądanie waloryzacji kwoty wypłaconego kapitału kredytowego.
- Zagadnienia procesowe w sprawach frankowych: zabezpieczenie roszczeń kredytobiorców, opinia biegłego, zawieszenie postępowania.
- Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w zakresie kredytów frankowych, w tym najnowszy wyrok TSUE w sprawie C-520/21 i C-140/22.
- Orzecznictwo Sądu Najwyższego w zakresie kredytów frankowych.
- Skutki braku uchwały Sądu Najwyższego w sprawie III CZP 11/21 i aktualna sytuacja procesowa spraw frankowych zawisłych przez sądami powszechnymi.
Prelegenci
Bonusy i zniżki
Dostęp do Systemu Legalis
Po szkoleniu otrzymasz 2-tygodniowy dostęp do Systemu Legalis Moduł Postępowanie cywilne wersja Premium.
Informacje organizacyjne
Zapisy trwają do dnia poprzedzającego rozpoczęcie szkolenia do godziny 23:59 lub do wyczerpania limitu miejsc. Certyfikat uczestnictwa zostanie wysłany drogą elektroniczną w formie PDF w ciągu 7 dni roboczych po szkoleniu. Darmowy 2-tygodniowy dostęp do systemu Legalis zostanie wysłany drogą elektroniczną w ciągu 7 dni roboczych po szkoleniu. Dostęp do szkolenia możliwy wyłącznie w czasie rzeczywistym.
Szkolenia zamknięte
Szukasz szkolenia dla Twojego zespołu?
To szkolenie możemy zorganizować także w formule szkolenia zamkniętego dopasowanego do poziomu wiedzy i potrzeb uczestników. Przeprowadzimy je w formie stacjonarnej lub online oraz miejscu i terminie wskazanym przez Ciebie.
Dowiedz się więcej