Nowelizacja prawa karnego 2023
Nowy system kar i środków karnych. Typy czynów zabronionych. Dozór elektroniczny. Przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności. Regulacje przejściowe

Archiwum
Szkolenie online
Odbyło się:
To szkolenie obejmowało:
- Możliwość zadawania pytań podczas szkolenia
- Materiały szkoleniowe
- Certyfikat uczestnictwa
- 2-tygodniowy dostęp do systemu Legalis
Sprawdź aktualne szkolenia z kategorii:
Prawo i postępowanie karneInteresuje Cię to szkolenie w formie szkolenia zamkniętego? - dowiedz się więcej ›
Opis szkolenia
Nowelizacja Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu wykroczeń oraz Kodeksu karnego wykonawczego wprowadzona ustawą z dnia 7 lipca 2022 r. jest obszerną nowelizacją prawa karnego materialnego i procesowego, opierającą się na założeniach nowej polityki karnej. Obejmuje ona, w pierwszej kolejności, część ogólną Kodeksu karnego, a także zmiany części szczególnej, ukierunkowane, w ocenie ustawodawcy, na dalsze ograniczanie przestępczości oraz ochronę istotnych wartości społecznych (życie, zdrowie, wolność seksualna) i zabezpieczenie społeczeństwa przed sprawcami szczególnie niebezpiecznych przestępstw.
Zgodnie z wprowadzonymi zmianami poprzez nowelę z 7 lipca 2022 r. procedury cywilnej, większość przepisów ma wejść w życie od 1 października 2023 r., za wyjątkiem tych dotyczących obligatoryjnego przepadku pojazdu mechanicznego albo jego równowartości - te mają wejść w życie 14 marca 2024 r.
Pochodną zmian w regulacjach materialnoprawnych (Kodeksu karnego i Kodeksu wykroczeń) jest dokonana powyższą ustawą nowelizacja przepisów karnoprocesowych (Kodeksu postępowania karnego) i niektórych aspektów wykonywania orzeczeń w sprawach karnych, objętych przepisami Kodeksu karnego wykonawczego.
Na szkoleniu zostanie omówiona obszerna nowelizacja unormowań części ogólnej Kodeksu karnego, w szczególności dotycząca systemu kar i środków karnych (między innymi przedstawione zostaną wprowadzone obostrzenia reakcji karnej, zmiany w zakresie wymiaru i podstaw orzekania kar izolacyjnych, grzywny i środków karnych, w tym środka karnego przepadku pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę w ruchu lądowym, uregulowania związane z katalogiem okoliczności obciążających i łagodzących i ich wpływ na formułowanie zarzutów apelacyjnych, zmodyfikowane reguły wymierzania kar i innych środków w wypadku zastosowania nadzwyczajnego złagodzenia kary, nowa postać recydywy szczególnej i modyfikacja zasad orzekania kar w stosunku do sprawców powracających do przestępstwa, zmiany w zakresie przesłanek udzielania warunkowego przedterminowego zwolnienia oraz zmiany przepisów regulujących przedawnienie karalności).
Przedstawione zostaną też zmiany części szczególnej Kodeksu karnego i Kodeksu wykroczeń, jak również nowe regulacje związane z przebiegiem postępowania karnego. Uczestnikom szkolenia będzie także zaprezentowana nowelizacja przepisów normujących postępowanie wykonawcze, w szczególności określających zasady wykonywania kar w formule dozoru elektronicznego i zasady udzielania przerwy wykonania kary pozbawienia wolności i jej odroczenia.
Cel szkolenia
Celem szkolenia jest zapoznanie jego uczestników z zakresem szerokich zmian w regulacjach materialnoprawnych i procesowych, z uwzględnieniem przyjętych przez ustawodawcę przesłanek aksjologicznych ich wprowadzenia i przedstawieniem nowych instytucji reakcji prawnokarnej na czyn zabroniony.
Dla kogo jest to szkolenie?
Szkolenie adresowane jest do prawników praktykujących w zakresie prawa karnego (sędziów, adwokatów, radców prawnych, prokuratorów, aplikantów tych zawodów prawniczych, asystentów sędziów i prokuratorów) oraz wszystkich osób mających codzienny kontakt z prawem karnym (np. policjanci, kuratorzy sądowi).
Program szkolenia
- Omówienie aksjologii przedmiotowej nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu wykroczeń oraz Kodeksu karnego wykonawczego wprowadzonej ustawą z dnia 7 lipca 2022 r.
- Przedstawienie nowelizacji przepisów części ogólnej Kodeksu karnego, ze szczególnym uwzględnieniem zmian systemu kar i środków karnych (między innymi: nowe instytucje prawnokarnej reakcji na czyn zabroniony, modyfikacje zasad wymiaru kar, również w przypadku zastosowania nadzwyczajnego ich złagodzenia, katalog okoliczności obciążających i łagodzących, kolejna postać recydywy szczególnej i modyfikacja zasad orzekania kar w stosunku do sprawców powracających do przestępstwa, zmiany w zakresie przesłanek udzielania warunkowego przedterminowego zwolnienia oraz zmiany przepisów regulujących przedawnienie karalności).
- Omówienie zmian przepisów części szczególnej Kodeksu karnego i Kodeksu wykroczeń, w odniesieniu do poszczególnych typów czynów zabronionych.
- Zaprezentowanie znowelizowanych regulacji Kodeksu postępowania karnego.
- Naświetlenie zakresu modyfikacji wykonania kar, w tym stosowania dozoru elektronicznego, oraz przedstawienie zmian przepisów określających zasady udzielania przerwy wykonania kary pozbawienia wolności i jej odroczenia (zmiany Kodeksu karnego wykonawczego).
- Wskazanie regulacji przejściowych i zakresu zmian pozostałych, objętych przedmiotową nowelizacją ustaw.
Prelegenci
Bonusy i zniżki
Dostęp do Systemu Legalis
Po szkoleniu otrzymasz 2-tygodniowy dostęp do Systemu Legalis Moduł Prawo karne wersja Premium.
Informacje organizacyjne
Zapisy trwają do 19 listopada 2023 r. do godziny 23:59 lub do wyczerpania limitu miejsc. Certyfikat uczestnictwa zostanie wysłany drogą elektroniczną w formie PDF w ciągu 7 dni roboczych po szkoleniu. Darmowy 2-tygodniowy dostęp do systemu Legalis zostanie wysłany drogą elektroniczną w ciągu 7 dni roboczych po szkoleniu. Dostęp do szkolenia możliwy wyłącznie w czasie rzeczywistym.
Szkolenia zamknięte
Szukasz szkolenia dla Twojego zespołu?
To szkolenie możemy zorganizować także w formule szkolenia zamkniętego dopasowanego do poziomu wiedzy i potrzeb uczestników. Przeprowadzimy je w formie stacjonarnej lub online oraz miejscu i terminie wskazanym przez Ciebie.
Dowiedz się więcej