Portal Informacyjny Sądu – podstawowe zagadnienia praktyczne po zmianach

Wprowadzenie doręczeń pism sądowych - nowe funkcjonalności. Udostępnianie informacji o sprawie.

Portal Informacyjny Sądu – podstawowe zagadnienia praktyczne po zmianach

Opis szkolenia

Portal Informacyjny służył dotychczas udostępnianiu informacji o sprawie uprawnionym i upoważnionym. Od 2021 r. system ten służy również doręczaniu pism sądowych adwokatom, radcom prawnym, rzecznikom patentowym lub Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej poprzez umieszczenie ich treści w Portalu. Nowa funkcjonalność wymusiła zmianę metodyki pracy sekretariatów, tym bardziej że rozwiązanie to przybliża sądy do szeroko wykorzystywanej już w administracji i życiu codziennym komunikacji elektronicznej.

Na szkoleniu dowiesz się m.in:

 • Jakie są podstawowe kwestie organizacyjne związane doręczaniem pism za pośrednictwem Portalu Informacyjnego?
 • Jakie są praktyczne problemy związane z doręczeniami pism sądowych za pośrednictwem Portalu Informacyjnego i udostępnianiem pism sądowych uprawnionym i upoważnionym użytkownikom, w tym: Kto może mieć konto w portalu? Jaki jest warunek udostępnienia informacji w Portalu? Czy w Portalu następuje fikcja doręczenia?
 • Jakie są dobre praktyki w obsłudze Portalu Informacyjnego?
 • Jakie są najnowsze zmiany w zakresie przepisów regulujących doręczenia elektroniczne w postępowaniu cywilnym i karnym (druk sejmowy nr 3216)?

Dla kogo jest to szkolenie?

Szkolenie adresowane jest do pracowników sekretariatów: kierowników sekretariatów i urzędników, którzy na co dzień obsługują Portal Informacyjny, udostępniają za jego pośrednictwem sprawy i dokonują doręczeń pism sądowych.

Program szkolenia

Termin szkolenia: 19.09.2023 10:00-13:00


 1. Podstawy prawne Portalu Informacyjnego.
 2. Charakterystyka Portalu Informacyjnego.
 3. Kolejne etapy rozwoju Portalu Informacyjnego.
 4. Wpływ systemów repertoryjno-biurowych na obsługę Portalu.
 5. Administrator Danych i Administrator Systemu – kto jest kim w Portalu.
 6. Praktyczne aspekty funkcjonowania Portalu Informacyjnego, w tym odpowiedź na pytanie kto może posiadać konto w Portalu, jaki jest warunek udostępnienia sprawy.
 7. Dobre praktyki związane z obsługą Portalu Informacyjnego i udostępnianiem informacji za jego pośrednictwem.
 8. Zasady realizacji doręczeń w procedurze cywilnej i w procedurze karnej (druk sejmowy nr 3216).
 9. Wyjątki od zasady doręczania pism za pośrednictwem Portalu.
 10. Najczęściej identyfikowane problemy związane z doręczaniem pism za pośrednictwem Portalu Informacyjnego.
 11. Jak ustrzec się błędów w obsłudze Portalu.
 12. Dyskusja.

Radczyni prawna. Wykładowczyni w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Pracuje w Centrum Kompetencji i Informatyzacji Sądownictwa w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu. Członkini zespołów projektowych w projektach badawczych...

Radczyni prawna. W Zespole Radców Prawnych Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu odpowiedzialna za obsługę Centrum Kompetencji i Informatyzacji Sądownictwa. Wykładowczyni na Uniwersytecie Wrocławskim. Naukowo związana z Centrum...
System Legalis Księgowość Kadry Biznes

Dostęp do Systemu Legalis Księgowość Kadry Biznes

Po szkoleniu otrzymasz 2-tygodniowy dostęp do Systemu Legalis Księgowość Kadry Biznes Moduł RODO.

Zapisy trwają do 18 września 2023 r. do godziny 23:59 lub do wyczerpania limitu miejsc. Certyfikat uczestnictwa zostanie wysłany drogą elektroniczną w formie PDF w ciągu 7 dni roboczych po szkoleniu. Darmowy 2-tygodniowy dostęp do systemu Legalis zostanie wysłany drogą elektroniczną w ciągu 7 dni roboczych po szkoleniu. Dostęp do szkolenia możliwy wyłącznie w czasie rzeczywistym.

Szukasz szkolenia dla Twojego zespołu?

To szkolenie możemy zorganizować także w formule szkolenia zamkniętego dopasowanego do poziomu wiedzy i potrzeb uczestników. Przeprowadzimy je w formie stacjonarnej lub online oraz miejscu i terminie wskazanym przez Ciebie.

Dowiedz się więcej
Szkolenia zamknięte C.H.Beck