Darowizna w prawie cywilnym i podatkowym w praktyce

Forma darowizny. Odwołanie darowizny. Dochodzenie roszczeń. Skutki darowizny dla dziedziczenia. Zwolnienia od podatku. Przedawnienie.

Darowizna w prawie cywilnym i podatkowym w praktyce

Opis szkolenia

Cel szkolenia

Darowizna niejednokrotnie rodzi wiele problemów, zwłaszcza jeżeli darczyńca chce ją odwołać. Celem szkolenia jest dostarczenie uczestnikom szczegółowej wiedzy w zakresie przyczyn odwołania darowizny, w szczególności w przypadku tzw. rażącej niewdzięczności, omówienie procedury odwołania darowizny z powołaniem się na orzecznictwo sądów, a następnie dochodzenie przeniesienia własności nieruchomości na drodze sądowej oraz wyjaśnienie jakie skutki dokonana darowizna ma po śmierci darczyńcy.

Z drugiej strony nieznajomość przepisów rodzi niekiedy bardzo dotkliwe skutki w podatku od spadków i darowizn, w tym też w przypadku darowizn dokonanych za granicą. W tym zakresie uczestnicy szkolenia poznają dokładnie wszystkie istotne kwestie podatkowe w tym: darowizn dokonanych w Polsce i za granicą w kontekście podatku od spadków i darowizn, zwolnień od podatku w tym ulgi mieszkaniowej, powstania obowiązku podatkowego, podstawy opodatkowania itd. Omówione zostaną także ostatnio wprowadzone i już planowane zmiany w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

Dla kogo jest to szkolenie?

Szkolenie jest kierowane głównie do: księgowych i pracowników biur rachunkowych (szkolenie pozwoli usystematyzować wiedzę w zakresie skutków darowizny w zakresie podatku od spadków i darowizn), wszystkich podmiotów dokonujących darowizn (szkolenie dostarczy szczegółowej wiedzy w zakresie możliwości odwołania darowizny, w tym także po śmierci, zaliczenia darowizn na schedę spadkową), osób, które mogą być obdarowanymi i spadkobiercami, prawników.

Program szkolenia

Termin szkolenia: 11.01.2024 10:00-14:00


 1. Darowizna w prawie cywilnym.
  • Forma darowizny.
  • Darowizna z poleceniem.
  • Odwołanie darowizny niewykonanej i wykonanej.
  • Dochodzenie roszczeń wynikających z odwołania darowizny.
  • Skutki darowizny dla dziedziczenia.
 2. Darowizna w podatku od spadków i darowizn.
  • Zakres podmiotowy.
  • Darowizny z zagranicy.
  • Zwolnienia od podatku.
  • Podstawa opodatkowania.
  • Ulga mieszkaniowa.
  • Zeznanie.
  • Stawka sankcyjna.
  • Przedawnienie.
  • Planowane zmiany.

Radczyni prawna. Doradczyni podatkowa. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie oraz podyplomowych studiów na kierunku Podatki w krajowym i międzynarodowym obrocie gospodarczym...
System Legalis

Dostęp do Systemu Legalis

Po szkoleniu otrzymasz 2-tygodniowy dostęp do Systemu Legalis Moduł Postępowanie cywilne wersja Premium.

Zapisy trwają do 10 stycznia 2024 r. do godziny 23:59 lub do wyczerpania limitu miejsc. Certyfikat uczestnictwa zostanie wysłany drogą elektroniczną w formie PDF w ciągu 7 dni roboczych po szkoleniu. Dostęp do szkolenia możliwy wyłącznie w czasie rzeczywistym.


Szkolenie online

ClickMeeting

Szkolenia online odbywają się przy użyciu platformy Clickmeeting. Nie później niż na 2 godziny przed startem danego szkolenia do uczestników zostanie wysłany e-mail z informacjami jak dołączyć do webinaru. W razie trudności lub nieotrzymania wiadomości (prosimy sprawdzić folder SPAM) z linkiem prosimy o kontakt: tel.: +48 22 311 22 22 lub [email protected].

Udział w szkoleniu można wziąć przy użyciu:

 • komputera z systemem operacyjnym Windows 10 lub 11, MacOs 10.13 lub nowszej, Linux, Chrome OS wyposażone w najnowszą wersji przeglądarki Chrome, Safari, Opera, Edge lub Firefox.
 • urządzenia mobilnego z systemem operacyjnym Google Android, Apple iOS lub Huawei HarmonyOS z zainstalowaną aplikacją ClickMeeting Webinars Meetings.

Szukasz szkolenia dla Twojego zespołu?

To szkolenie możemy zorganizować także w formule szkolenia zamkniętego dopasowanego do poziomu wiedzy i potrzeb uczestników. Przeprowadzimy je w formie stacjonarnej lub online oraz miejscu i terminie wskazanym przez Ciebie.

Dowiedz się więcej
Szkolenia zamknięte C.H.Beck